Musul Atabeyliği Nedir Kimlerdir Nerede Kuruldu Hakkında Bilgi

Musul Atabeyliği Nedir Kimlerdir Nerede Kuruldu

Musul Atabeyliği anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Musul Atabeyliği Nedir, Musul Atabeyliği Ne Anlama Gelir, Musul Atabeyliği Ne Demektir, Musul Atabeyliği Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Musul Atabeyliği ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Musul Atabeyliği Anlamı

Musul’da İmadettin Zengi tarafından kurulan atabeylik (1128-1262). İmadettin Zengi, Selçuklulara bağlı olarak Kuzey Irak, Kuzey Suriye, Urfa bölgelerine hâkim oldu. Ölünce yerine sırasıyla Seyfettin Gazi ve Kutbettin Mevdut geçti. Musul Atabeyliği bir ara Eyyubîlere bağlandıysa da bu kısa sürdü. 1262′de Hulâgu tarafından ortadan kaldırıldı. Musul atabeyleri özellikle Haçlılar ile mücadelede önemli bir rol oynadılar ve Haçlılara karşı başarılı savaşlar verdiler.

Konu ile ilgili aramalar: Musul Atabeyliği Nedir Musul Atabeyliği ödev ara Musul Atabeyliği kelime anlamı Musul Atabeyliği sözlükte ara Musul Atabeyliği ansiklopedi bilgi bankası ara Musul Atabeyliği ne demek Musul Atabeyliği neye denir

Musul Atabeyliği ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver