Mustafa Balbay Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Mustafa Balbay Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Mustafa Balbay Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Cumhuriyet Vakfı’nın eski yönetim kurulu üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi’nin eski başyazarı, gazetenin eski Ankara Temsilcisi. Ergenekon Soruşturması kapsamında Ankara’daki evinden gözaltına alınan Balbay, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, fakat 5 Mart 2009 tarihinde 2. Kez aynı soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Bu tarihten bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan Balbay, Ergenekon davası kapsamında tutuklı olarak yargılanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mustafa Balbay 8 Ağustos 1960 tarihinde, Burdur, Yeşilova’ya bağlı olan Güney beldesinde dünyaya geldi. Güney’de ilkokulu okumasının ardından Aydın’a bağlı olan Nazilli ilçesine ailesi ile beraber taşınan Balbay; burada ortaokul ve liseyi tamamladı.

Üniversite eğitimi için İzmir’i seçen Balbay, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne kayıt oldu ve bu bölümü 1981 yılında, birincilikle tamamladı. İzmir’in yerel gazetelerinden olan Gazete İzmir’de bu mesleğe başlayan Balbal, 1981 yılında Milliyet Gazetesi’nin İzmir ofisine transfer oldu, daha sonra ise Cumhuriyet Gazetesi’ne geçiş yaptı.

1985’te Cumhuriyet gazetesi İzmir Bürosu İstihbarat Şefi, 1989’da Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu Haber Müdürü, 1992’de Cumhuriyet Gazetesi İstanbul Haber Merkezi Müdürü olan Mustafa Balbay, 1993 yılından sonra ise Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. Ayrıca Balbay gazetenin ilk sayfasında bulunan Gündem adlı köşesinde güncel siyasi köşe yazıları kaleme aldı.

art televizyonunda bir dönem Emin Çölaşan ile beraber Ankara Rüzgarı adlı siyaset programını sunan Balbal, ayrıca Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de iletişim ve gazetecilik konularında dersler verdi.

Mustafa Balbay, 1 Temmuz 2008 tarihinde, Ergenekon Soruşturması kapsamında Ankara’daki evinden polisler tarafından alınarak gözaltına alındı. Bilgisayarı ve yazılarına el konulan Balbay, 5 Temmuz 2008 tarihine kadar göz altında kalırken, bu tarihte tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

5 Mart 2009 Perşembe günü Ergenekon soruşturması kapsamında tekrar göz altına alınan Balbay, hükümeti düşürmeye teşebbüs suçlamasıyla 6 Mart 2009 tarihinde çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

6 Mart 2009 tarihinden bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mustafa Balbay, halen Ergenekon Davası çerçevesinde yargılanmaktadır.

Mustafa Balbay, 2004 yılı Sertel Demokrasi Ödülü sahibidir.

Balbay’ın avukalı Mehmet İpek, gazetecinin tutukluluğunun 530. gününde yaptığı açıklamada;

‘Müvekkilim Mustafa Balbay’ın tutukluluk süresi 530 günü buldu. Bir tedbir uygulaması olan tutukluluğun 530 gün sürmesi makul süre olarak değerlendirilemez. AİHS’nin 5. maddesine göre geçerli şüphe bulunsa dahi kişinin tutukluluk süresi hakkındaki makul sürenin hukuka ve yargı kararlarına uygun olması gerekir. Tutukluluğun devamı için başka nedenler de olmalıdır. Burada hangi hukuk kurallarının uygulandığını tespit edebilmek mümkün değil’

Şeklinde konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver