Musküler Distrofi, Musküler Distrofi Belirtileri, Musküler Distrofi Hastalığı

Musküler distrofi hastalığı nasıl olur, Musküler distrofi hastalığı ne demek, Musküler distrofi hastalığı nedir, Musküler distrofi ne demek

Musküler distrofi nedir?

Günümüzde pek sık rastlanan bir sorun değildir, Musküler distrofi ancak bu hastalığı yaşananların yaşam kalitesini ne yazık ki oldukça olumsuz etkilenmiş bir durumdadır. Musküler distrofi hastalığı ekseri kollarda meydana gelir. Kol kaslarının zayıflaması ile ortaya çıkan Musküler distrofi hareket kabiliyetini kısıtlayan bir sorundur. Kasların zayıflaması ilerledikçe, kas hareketleri neredeyse tamamen yok olur ve hasta yürüyemez bir duruma gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adalelerin birden bire bu şekilde yavaşlaması ve hareket kısıtlılığına neden olması sorunu araştırılmalı ve gerekli tedavilere başlanmalıdır. Musküler distrofi hastalığında zayıflayan ve yapı bakımından da sıkı olan kaslar zamanla yağ dokusuna dönüşürler. Bu sebeple bölgede genişleme göze çarpar. Bu rahatsızlığı yaşayan hastaların hepsi erkektir ve sorun küçük yaşlarda başlar.

Çocukluk dönemlerinde elleri kullanmada zorluk çekme, yürümede aksaklık ya da zorlanma, merdiven çıkamama durumu, elleri başın üstüne koyamama gibi sorunlar Musküler distrofi hastalığının belirtisidir. Bu hastalık ilerleyen yaşlarda kişiyi ya tekerlekli sandalyeye mahkum eder ya da henüz 20′li yaşlarında iken hayatına son verir. Musküler distrofi hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yalnızca uzmanlar bu hastalıkta fizik tedaviyi önermekteler. Fizik tedavi ile ortaya çıkan şekil bozuklukları bir nebze giderilmiş olur. Hastalık genellikle kalıtsaldır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver