Musammat Nedir Hakkında Bilgi

Musammat Nedir

Musammat anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Musammat Nedir, Musammat Ne Anlama Gelir, Musammat Ne Demektir, Musammat Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Musammat ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Musammat Anlamı

Divan şiirinde en az dört, en çok on iki bentten kurulmuş nazım biçimlerinin genel adı. Buna göre murabba, muhammes, müseddes, müsebba, müsemmen, muaşşer, terkibi bend, tercii bend biçimleri, musammat adı altında toplanır. Musammat terimi, gazel, kaside gibi nazım biçimlerinin bir iç uyak düzeni bulunanları için de kullanılmıştır. Mefâ’ilün ya da müstef’îlün gibi aruz cüzlerinin tekrarıyla oluşmuş, bir beyti dört eşit parçaya bölünebilecek (mefâ’îlun-mefâ’ilün/mefâ’ilün-mefâ’îlun) kalıplarıyla söylenen şiirlerde iç uyak kullanılmış olup bunlara musammat gazel, musammat kaside denilir.

Konu ile ilgili aramalar: Musammat Nedir Musammat ödev ara Musammat kelime anlamı Musammat sözlükte ara Musammat ansiklopedi bilgi bankası ara Musammat ne demek Musammat neye denir

Musammat ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver