Müsadere Nedir Hakkında Bilgi

Müsadere Nedir

Müsadere anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Müsadere Nedir, Müsadere Ne Anlama Gelir, Müsadere Ne Demektir, Müsadere Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Müsadere ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Müsadere Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda, ölen bir devlet memurunun ya da herhangi bir kimsenin ölümünde, idamında, hatta hayattayken mal varlığına devlet tarafından el konulması. Bu kuraldan padişahlar da ayrı tutulmaz, ölen padişahın her şeyi yeni padişahın sayılırdı. İlgilinin geride bıraktığı yakınlarına da padişahın uygun göreceği bir şey bırakılırdı. Bu kural yabancıların da dikkatini çekmiştir. 16. yüzyılda Avusturya elçilik heyetiyle İstanbul’a gelen Baron W. Wratislaw, anılarında bu konuyu ayrıntılı olarak anlatır. Günümüz ceza hukukunda da, işlenen bir suç karşılığı olarak suçlunun mal varlığı üzerindeki mülkiyet hakkına son verilip bunun kamusal bir mülkiyete dönüştürülmesi biçiminde bir müsadere hükmü vardır. Müsadere “genel” (tüm mal varlığına yönelik) ve “özel” (mal varlığının bir bölümüne yönelik) olmak üzere iki biçiminde uygulanır. Örneğin Askerî Ceza Kanunu’nda yer alan ve düşman tarafına kaçan birinin mallarına el konulması hükmü bir genel müsaderedir.

Konu ile ilgili aramalar: Müsadere Nedir Müsadere ödev ara Müsadere kelime anlamı Müsadere sözlükte ara Müsadere ansiklopedi bilgi bankası ara Müsadere ne demek Müsadere neye denir

Müsadere ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver