Mürver ve Mürverin Faydaları

MÜRVER
Latince adı, (SAMBUCUS NIGRA L.) dir. Bahçelerde, çalılıklarda, çit kenarlarında küçük ormanlarda ve çukur yerlerde yetişir.

MÜRVERİN FAYDALARI
Mürver ağacının kabuğu, çiçekleri, yaprakları ve meyveleri ilaç olarak kullanılır. Bu saydıklarımız taze olarak veya kurutularak kullanılabilir. Taze mürver özellikle de ilkbahar kürü için çok uygundur. Mürver kanı temizler. Ter söktürür. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Balgam söktürür. Ter söktürücü mürver çayı çok meşhurdur. Bu çay sıcak olarak ve bol miktarda içilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

mürver, mürverin faydaları, mürver ağacı, mürver meyvesi, elderberry, sambucus nigra l

Mürver çayı ile gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını ve boğaz ağrılarını giderir. Mürver yaprakları ve çiçekleri eşit olarak karıştırılarak tatbik edilirse, kas ve eklem yeri iltihaplarını ortadan kaldırır.

Ateşi düşürmek için meşhur mürver kürü tatbik edilir. Kanı temizlemek ve vitamin kürü yapmak için bol miktarda mürver meyvesi yenir. Nevralji ve bronşiyal nezleye karşı bu taze ve olgun meyveler çok etkili bir ilaçtır. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

Mürver meyvesinin ezilmesi ile elde edilen şurup soğuk algınlığı ve soğuğun sebep olduğu diğer hastalıklara karşı kullanılabilir. Mürver kabuğu ve yapraklarından idrar söktürücü çaylar yapılır.
İlgili aramalar: Mürverin faydaları nelerdir? mürver meyvesi yenir mi? mürver nelere iyi gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver