Mürver Nedir Nerede Yetişir Hakkında Bilgi

Mürver Nedir Nerede Yetişir

Mürver anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mürver Nedir, Mürver Ne Anlama Gelir, Mürver Ne Demektir, Mürver Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mürver ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mürver Anlamı

Hanımeligillerden, çoğunluğu kışın yaprağını döken bitki cinsi (Sambucus). Yaprakları tüysü, çiçekleri küçük, beyaz ve salkım durumunda meyvesi, çekirdekli sulu meyvedir. Ilıman ve yarı tropikal bölgelerde yayılmış 20 kadar türünden ikisi Türkiye’de doğal olarak yetişir. Bunlardan siyah mürver (S. nigra) en çok 5-10 m.ye kadar boylanır. Keskin kokulu çiçekleri kurutulup çay gibi içilir. Ayrıca çiçekleri, taze meyveleri ve sürgün kabukları ilâç yapımında kullanılır (terletici, idrar söktürücü ve müshil). Bodur mürver (S. ebulus) çok yıllık, fena kokulu bir bitkidir; yaprak meyve ve kökleri müshil olarak kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Mürver Nedir Mürver ödev ara Mürver kelime anlamı Mürver sözlükte ara Mürver ansiklopedi bilgi bankası ara Mürver ne demek Mürver neye denir

Mürver ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver