Mürekkep Nedir Hakkında Bilgi

Mürekkep Nedir

Mürekkep anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mürekkep Nedir, Mürekkep Ne Anlama Gelir, Mürekkep Ne Demektir, Mürekkep Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mürekkep ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mürekkep Anlamı

Bir sıvı içinde dağılmış bir pigment ya da boyar maddeden oluşan, yazı yazmada ve basımda kullanılan genellikle siyah ya da koyu mavi macun malzeme. Yazı yazmakta yararlanılan mürekkep M.Ö. 2500′lü yıllarda Eski Mısır ve Çin’de kullanılıyordu. Modern baskı (matbaa) mürekkepleri genellikle yazı mürekkeplerine göre daha az akıcıdır. Çinliler renkli toprak, kurum ve lâmba isiyle karıştırılmış bitkisel maddelerden hazırladıkları mürekkepleri baskı işlerinde kullanmaya 500′lü yıllarda başladılar.

1440 yılında Johannes Gutenberg Almanya’da baskı makinesini geliştirdiğinde mürekkep olarak vernikten yararlandı. 1772′de renkli mürrekkep için ilk patent İngiltere’de alındı. Çok hızlı basım yapan gazete baskı makineleri geliştiğindeyse mürekkeplerdeki verniğin yerini mineral yağlar aldı. Mürekkep yapımı, 20. yüzyılın başında karmaşık bir kimya sanayi hâline geldi.

Konu ile ilgili aramalar: Mürekkep Nedir Mürekkep ödev ara Mürekkep kelime anlamı Mürekkep sözlükte ara Mürekkep ansiklopedi bilgi bankası ara Mürekkep ne demek Mürekkep neye denir

Mürekkep ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver