Mülkiyet Nedir Hakkında Bilgi

Mülkiyet Nedir

Mülkiyet anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mülkiyet Nedir, Mülkiyet Ne Anlama Gelir, Mülkiyet Ne Demektir, Mülkiyet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mülkiyet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mülkiyet Anlamı

Bir mala sahiplenme, onu isteğince kullanma hakkını üzerinde bulundurma ve onu koruyabilme durumu. Mülkiyet, zamanımızda farklı üretim biçimlerinde farklı olarak ele alınmaktadır; sosyalist ülkelerde kamu mülkiyeti söz konusu iken kapitalist ülkelerde özel mülkiyet ön plândadır. Ama kapitalist ülkelerde bile mülkiyet kamu yararına olmak üzere belli sınırlamalar içine sokulabilmektedir.

Türkiye’de her kişi, temel bir hak olan mülkiyet hakkına ve onu istediği gibi kullanabilme özgürlüğüne sahiptir. Ancak bu hakkın kötüye kullanılması durumunda, mal sahibine çeşitli cezalar verilebilir. Öte yandan bir malı kişinin tek başına sahiplenmesine “bireysel mülkiyet”; birden çok kişinin sahiplenmesine “elbirliğiyle mülkiyet”; bir mal üzerindeki kullanım hakkının mal sahibinden başkasına ait olduğu duruma “kuru mülkiyet”; bir şeyi birden fazla kişinin birlikte sahiplenmesine “toplu mülkiyet” adı verilir. “Gayrimenkul” ve “menkul” mülkiyet, kapsadıkları malları içine alan bir mülkiyet türüdür. Tüm bunlar, aralarında farklılıklar olsa bile, özel mülkiyetin farklı biçimlerde yansımalarıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Mülkiyet Nedir Mülkiyet ödev ara Mülkiyet kelime anlamı Mülkiyet sözlükte ara Mülkiyet ansiklopedi bilgi bankası ara Mülkiyet ne demek Mülkiyet neye denir

Mülkiyet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver