Mudanya Anlaşması Nedir Maddeleri Kararlar Hakkında Bilgi

Mudanya Anlaşması Nedir Maddeleri Kararlar

Mudanya Anlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mudanya Anlaşması Nedir, Mudanya Anlaşması Ne Anlama Gelir, Mudanya Anlaşması Ne Demektir, Mudanya Anlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mudanya Anlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mudanya Anlaşması Anlamı

Kurtuluş Savaşı sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile İngiltere, Fransa ve İtalya arasında imzalanan mütareke (11 Ekim 1922). Büyük Taarruz’un başarıya ulaşması üzerine Lloyd George, Anadolu’daki savaşı bir ingiliz-Türk savaşı hâline getirmek istemiş, fakat başaramamıştı. İngiltere’den tümüyle kopmuş olan Fransa ve İtalya da barış taraflısıydı. Bunun üzerine 3 Ekim 1922′de İsmet Paşa (İnönü), General Charpy (Fransa), General Mombelli (İtalya) ve General Harrington (İngiltere) arasında Mudanya’da mütareke görüşmeleri başladı. Görüşmelere Yunanistan kabul edilmedi. Dört devlet arasında yapılan görüşmeler sonucu 11 Ekim 1922′de Mudanya Mütarekesi imzalandı. Mütarake daha çok Trakya ile ilgili hükümler taşıyordu.

Başlıca hükümleri şunlardır: 1) Mütarekenin yürürlüğe girmesi anından itibaren Türkiye ile Yunanistan arasındaki çarpışmalara son verilecektir. 2) Yunan kuvvetleri, Adalar Denizi’ne döküldüğü yerden başlayıp Bulgaristan hududunu kestiği yere kadar Meriç’in sol sahiline çekilecektir. 3) Karaağaç dahil olmak üzere Meriç Irmağı’nın sağ kıyısı Müttefik devletlerin birlikleri tarafından işgal edilecektir. 4) Doğu Trakya’nın boşaltılmasına, mütarekenin yürürlüğe girmesiyle başlanacak ve 15 gün içinde tamamlanacaktır. 5) Yunanlılarca boşaltılacak bölgeler Müttefikler tarafından teslim alınarak Türk yetkililerine devredilecektir. 6) Devir ve teslim işlemleri Yunan birliklerinin çekilmesinden itibaren 30 gün içinde son bulacaktır. 7) Müttefikler ve Türkiye, Çanakkale ve İstanbul boğazlarının civarını içine alan bir bölgede askerî faaliyette bulunmamaya söz verirler.

Konu ile ilgili aramalar: Mudanya Anlaşması Nedir Mudanya Anlaşması ödev ara Mudanya Anlaşması kelime anlamı Mudanya Anlaşması sözlükte ara Mudanya Anlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Mudanya Anlaşması ne demek Mudanya Anlaşması neye denir

Mudanya Anlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver