Mozole Nedir Hakkında Bilgi

Mozole Nedir

Mozole anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mozole Nedir, Mozole Ne Anlama Gelir, Mozole Ne Demektir, Mozole Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mozole ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mozole Anlamı

Antik dünyanın yedi harikasından biri. Mozole, M.Ö. 353 yılında ölen Karya Kralı Mausolos için Halikarnas (Bodrum)’ta yaptırılan anıt mezardır. Mozole, Kral Mausolos’un eşi Kraliçe Artemisia (Artemisya) tarafından yaptırılmıştır. Pythea adlı bir mimarın eseri olan bu mezar bugün ayakta değildir. Ancak, tarihçi Plinius’un anlattıklarına göre yapılan bir resmi vardır. Karia krallığından kalma bazı sikkelerin üzerinde de bu anıtın kabartmalarına rastlanmıştır. Bugün büyük anıt mezarlar için kullanılan “mozole” sözcüğü Mausolos’un Halikarnas’taki bu anıt mezarından gelmektedir. Mezar 15. yüzyıldan önce bir deprem sonucu yıkılmıştır. Yıkılan sütun ve taşların bir bölümünü, Rodos şövalyeleri başka binaların yapımında kullandılar.

Mozole’ni görünümü basamaklı bir piramit biçimindeydi. Iyon stilinde sütunlarla süslenen anıtın, kaidesinin 25 x 30 metre olduğu tahmin ediliyor. Anıtın tepesinde dörtnala giden dört atlı bir savaş arabası vardı. Bu arabada, Kral Mousoleus ve karısının yan yana oturmuş heykelleri yer alıyordu. Mozole’nin, araba heykeliyle birlikte yüksekliğinin 45 metreyi geçtiği sanılıyor. Anıtın duvarları kabartmalarla süslüydü. Sütunlar arasında birçok güzel heykel vardı. 150 yıl kadar önce Mozole’yi ortaya çıkaran İngiliz arkeologlar bu heykel ve kabartmaları alıp gitmişlerdir. Bu yüzden anıtın yeri bile zor belli olmaktadır. Şimdi bunlar İngiltere’nin başkenti Londra’daki British Museum’da sergilenmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Mozole Nedir Mozole ödev ara Mozole kelime anlamı Mozole sözlükte ara Mozole ansiklopedi bilgi bankası ara Mozole ne demek Mozole neye denir

Mozole ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver