Moskova Savaşı Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Moskova Savaşı Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Moskova Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Moskova Savaşı Nedir, Moskova Savaşı Ne Anlama Gelir, Moskova Savaşı Ne Demektir, Moskova Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Moskova Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Moskova Savaşı Anlamı

II. Dünya Savaşı’nda Alman ve Sovyet orduları arasında Moskova çevresinde süren savaş. 1941 yılı içinde Alman orduları Sovyetler Birliği topraklarında içerlere doğru sürekli ilerliyor, Kızılordu ise geri çekiliyordu. Hitler ne pahasına olursa olsun Moskova’nın bir an önce alınmasını istiyordu. Ona göre Moskova’nın alınması, SSCB’nin çökmesi demekti. 1941 kışı girmek üzereyken Mareşal von Bock komutasındaki Alman güçleri, kuzeyden ve güneyden Moskova bölgesini çevirme harekâtına başladı. Aralık ayı başında Moskova’nın 30 km yakınına ulaşabildiler. 5 Aralık’ta Hitler son saldırı emrini verdi. Ancak Kızılordu’nun direnmesi ve Alman birliklerinin donatımının hava koşullarına uygun olmayışı, bu saldırıyı başarısız kıldı. 6 Aralık’tan başlayarak üstünlük Kızılordu’ya geçti. Aynı gün harekâtın kontrolünü Stalin eline aldı ve Jukov komutasındaki Sovyet birlikleri karşı saldırıya geçip Alman ordularını kovalamaya başladı. Hitler’in bütün umutlarını bağladığı zırhlı birlikleri donmuş, hareket yeteneğini yitirmişti. 1942 Ocağı’nda Kızılordu, Alman ordularını 200 km geriye sürmüş ve başkenti kesinlikle kurtarmış bulunuyordu. Hitler ordularının “yıldırım harekâtı” efsanesi yıkıldı ve Alman yenilgisi buradan başladı.

Konu ile ilgili aramalar: Moskova Savaşı Nedir Moskova Savaşı ödev ara Moskova Savaşı kelime anlamı Moskova Savaşı sözlükte ara Moskova Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Moskova Savaşı ne demek Moskova Savaşı neye denir

Moskova Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver