Mor Ötesi Işın Nedir Hakkında Bilgi

Mor Ötesi Işın Nedir

Mor ötesi ışın anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mor ötesi ışın Nedir, Mor ötesi ışın Ne Anlama Gelir, Mor ötesi ışın Ne Demektir, Mor ötesi ışın Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mor ötesi ışın ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mor ötesi ışın Anlamı

Görünür mor ışıkla X-ışınları arasındaki görünmez elektromanyetik ışınlara verilen ad. Mor ötesi ışınların dalga boyu aralığı 400 nm ile 4 nm arasındadır. Bu ışınlar da Güneş ışınlarının bir bileşenidir (%5′ten daha az) ama yapay olarak da üretilebilirler.

Güneşteki mor ötesi ışıma üç banda ayrılır: deri hastalıkları ve deri kanserine yol açan UVA (320-400 nm) ışınları; yaz aylarında gücü artan ve güneş yanıklarına neden olan UVB (280-320 nm) ışınları ve çok güçlü ve oldukça zararlı UVC (280 nm altı) ışınları.

UVB ve UVC ışınlarının çoğu ozon tabakası tarafından emilerek yeryüzüne ulaşması önlenir. Bu tabakadaki bir incelme bu zararlı ışınların daha fazlasının yeryüzüne ulaşmasına neden olur. Bu tabakadan geçebilen ışınlar bina ve araç camlarıyla havadaki tozlar, su ve duman tarafından tutulur.

Az miktarda güneş ışığı sağlıklı bir yaşam için gereklidir. D vitamini mor ötesi ışınların ergosterol üzerindeki etkisiyle üretilir. Raşitizm hastalığının iyileştirilmesinde doğal ve yapay mor ötesi ışıktan yararlanılır. Bu ışınlar ayrıca mikropları öldürdüğünden dolayı steril ortamların yaratılmasında yaygın kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Mor ötesi ışın Nedir Mor ötesi ışın ödev ara Mor ötesi ışın kelime anlamı Mor ötesi ışın sözlükte ara Mor ötesi ışın ansiklopedi bilgi bankası ara Mor ötesi ışın ne demek Mor ötesi ışın neye denir

Mor ötesi ışın ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. Mor ötesi ışın ne işe yarar onu merak ediyorum. Ben bir kalem aldım ve bunun arkasında mor ötesi ışık yayan lamba var. Bunu nerelerde kullana bilirim.

Cevap Ver