Moment Nedir Hakkında Bilgi

Moment Nedir

Moment anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Moment Nedir, Moment Ne Anlama Gelir, Moment Ne Demektir, Moment Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Moment ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Moment Anlamı

Bir kuvvetin, bir eksene olan dik uzaklığıyla bu eksene dik doğrultudaki bileşeninin çarpımı. Momentten, daima bir eksene göre söz edilir (kimi zaman bir vektörün bir noktaya göre momenti de alınır). Düzlemsel bir kuvvetler sisteminin, bu düzleme dik bir eksene göre momenti, kuvvetlerin söz konusu eksene göre tek tek momentlerinin toplamıdır. Basit bir deyişle moment, bir kuvvetin, bir cismi döndürmeye çalışmasıdır. Örneğin bir kapı kolunu çeken biri, menteşeler eksenine göre bir moment uygular (moment = kuvvet x kapının eni) ve bu moment, kapının, menteşeleri üzerinde dönmesini sağlar. Elektrik motorlarının rotoru da elektriksel ve manyetik alanlarla oluşturulan momentler aracılığıyla döner. Çeşitli mühendislik alanlarında, örneğin kiriş, mil, somun ve aktarma organları hesaplarında eğilme ve burulma momentleri önemli rol oynar.

Konu ile ilgili aramalar: Moment Nedir Moment ödev ara Moment kelime anlamı Moment sözlükte ara Moment ansiklopedi bilgi bankası ara Moment ne demek Moment neye denir

Moment ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver