Mohaç Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Mohaç Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Mohaç Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mohaç Savaşı Nedir, Mohaç Savaşı Ne Anlama Gelir, Mohaç Savaşı Ne Demektir, Mohaç Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mohaç Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mohaç Savaşı Anlamı

Mohaç Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır

Osmanlı İmparatorluğu ile Macar Krallığı arasında meydana gelen savaş. Çarpışmalar 29 Ağustos 1526 Çarşamba günü akşam üzeri başladı. Osmanlı ordusunun merkezine bizzat Kanunî, sağ kanada Sadrazam ve Rumeli Beylerbeyi İbrahim Paşa, sol kanada da Anadolu Beylerbeyi Behram Paşa komuta ediyorlardı. Macar ordusu iki saf şeklinde savaş düzeni almıştı. Ön saf; merkez, sağ ve sol kanatlara ayrılmıştı. Macar Kralı II. Lajos, dört koldan oluşan ikinci safta yer almıştı.

Çarpışma öncesi, Osmanlı ordugâhında toplanan savaş meclisinde Macar ordusunun tümüyle atlı ve zırhlı, atlarının birbirine zincirle bağlı oluşu göz önünde tutularak ağırlıkların geride bırakılması; iki Osmanlı kanadının, Macar ordusu saldırıya geçtiği zaman merkeze çekilmesi ve Macar ordusunun toplarla karşı karşıya bırakılması; bu arada Osmanlı süvarilerinin Macar ordusunun geri çekilme yollarını kapatması; Macar ordusu toplarla karşı karşıya kaldığı zaman, çember içine alınması kararlaştırıldı. Gerçekten muharebe bu plana uygun olarak yürütüldü. İki saat içinde Macar ordusu 300 topun ateşi altında perişan oldu. Macar kralı muharebe alanında öldü. Savaştan sonra Osmanlı ordusu, Macaristan’ın başkenti Budin önüne geldi, Budin savaşsız teslim oldu (20 Eylül 1526).

Konu ile ilgili aramalar: Mohaç Savaşı Nedir Mohaç Savaşı ödev ara Mohaç Savaşı kelime anlamı Mohaç Savaşı sözlükte ara Mohaç Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Mohaç Savaşı ne demek Mohaç Savaşı neye denir

Mohaç Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver