Moğollar Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Moğollar Nedir Kimlerdir

Moğollar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Moğollar Nedir, Moğollar Ne Anlama Gelir, Moğollar Ne Demektir, Moğollar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Moğollar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Moğollar Anlamı

Bir Asya kavmi. Anavatanları Baykal Gölü’nün ve Yenisey Irmağı’nın yukarı ayaklarının güney bölgeleriyle Altay Dağları’nın ve İrtiş Irmağı’nın doğu kısımları, yani yaklaşık bugünkü Moğolistan olarak belirlenir. Avcılık ve hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşırlardı. Avcı Moğollar daha çok Baykal Gölü ile Yenisey Irmağı dolaylarındaki ormanlık bölgelerde, ağaçlarda ya da ağaç kabuklarından yapılmış kulübelerde otururlardı. Hayvan yetiştiren Moğollar ise Baykal Gölü’nün güneyinde, Altayların ve İrtiş Irmağı’nın doğusundaki geniş bozkırlarda göçebe yaşamı sürerlerdi.

Bozkır Moğolları genellikle keçe çadırlarda yaşarlardı. Tarihte önemli bir yeri olan Moğol boyları, bozkır Moğollarıdır. Cengiz Han’a kadar tarihte önemli bir rol oynamadılar. Ancak Cengiz Han ile birlikte dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurdular. Bu kısa ömürlü imparatorluk zamanında Çin kültürü ile Orta Doğu kültürleri karşılıklı olarak hızlı bir kültür alışverişi yapmak olanağı buldular. 14. yüzyıl ortalarında Moğol İmparatorluğu son buldu ve Moğolların dünya tarihindeki rolleri de bitti. Moğollar tekrar Moğolistan’a çekilmek zorunda kaldılar. Moğolistan’da ve Doğu Türkistan’da Türk boyları iç içe yaşadıklarından Türk ve Moğol kültürleri de iç içe girmiş durumdadır.

Konu ile ilgili aramalar: Moğollar Nedir Moğollar ödev ara Moğollar kelime anlamı Moğollar sözlükte ara Moğollar ansiklopedi bilgi bankası ara Moğollar ne demek Moğollar neye denir

Moğollar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver