Modelci Bölümü Okuyanlar Ne Olur Modelci İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir Modelci Maaşları Ne Kadar

Modelci Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları

Modelci Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Modelci Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Modelci Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Modelci Mesleği

TANIM

Belirlenen dikim talimatlarına göre, model ve kumaşın özelliğine uygun dikiş tekniklerini uygula***** numune dikimi yapma, parçaları birleştirerek dikme ve montaj yapabilme, model ürünü hazırlama, ürünün tamamının dikimini yapma bilgi ve becerisine sahip, iş geliştirmeye yönelik önerilerde bulunan nitelikli kişidir.

GÖREVLER

– Model resmi yaka, kol, pens, kulp, ilik, cep gibi giysiye özgü özelliklerine dikkat ederek inceler,
– Dikimi yapılacak ürünün işlem sıralarını tespit eder,
– Dikim öncesinde ve dikim sonrasında kullanılacak araç, gereçleri kullanıma hazırlar,
– Dikim esnasında kullanılacak olan fermuar, düğme, tela, astar gibi malzemeleri temin eder ve bunları kullanılacak hale getirir,
– Kalıpları kumaşa ekonomik şekilde yerleştirir ve işaretlemesini yapar,
– İşaretlemeye göre kumaş kesimlerini yapılan parçaları dikim özelliklerine göre ütüler,
– Büyük ve küçük parçaların kesimden sonra düzeltme işlemi olan regula işlemini yapar,
– Model doğrultusunda oluşturulan parçaların sırasına göre dikiminin yapılarak birleştirilmesi işlemini yapar,
– Cep, dış aksesuar gibi giysiye sonradan yerleştirilecek parçaları diker,
– Ürünün son ütüsünü yapar,
– Tamamlanan giysinin model, ölçü, dikim gibi teknik özelliklerine ve kumaş, astar, tela gibi malzeme özelliklerine göre kalite kontrolünü yapar,
– Verimlilik ve kaliteyi geliştirmeye yönelik önerilerde bulunur,
– Kullandığı araç ve gereçlerin sadece basit bakım ve onarımlarını yapar.
– Mesleki gelişimine ilişkin faaliyet yürütür

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER
-Makas, overlok
-Düz dikiş makinesi , örme makinesi,
-Cetvel çeşitleri, iğne çeşitleri, iplik çeşitleri
-Jilet,
-Mezura,
-Ütü, -Kırtasiye malzemeleri,
-Kişisel koruyucu donanım,
-Kompresör,
-Dokuma ve örme kumaş çeşitleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Model Makineci olmak isteyenlerin,
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
– Estetik görüşe sahip,
– Renk ve şekillerdeki ince ayrıntıyı algılayabilen,
– Bir bütünün parçaları arasındaki bağlantıyı görebilen,
– Yeniliğe ve değişime açık,
– El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– El, parmak, göz ve ayak koordinasyonu yüksek,
– Görme organı sağlam,
– Takım çalışmasına yatkın,
– İletişim ve ikna yeteneğinin olması,
– Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı,
– Dikkatli, tedbirli ve sabırlı
kimseler olmaları gerekmektedir.

Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar
El ya da parmak, ayak ve bacak eksikliği ile ileri derece görme kusuru veya renk körü olanlar mesleki anlamda işin yapılmasında zorluk çekerler.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Model Makineciler ağırlıklı olarak özel sektörde, konfeksiyon üretim yapan fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı yeterli büyüklükte, temiz, aydınlık ve işin icrası için eksiksiz teknik malzeme ile donatılmış olmalıdır. Yoğun çalışıldığından çoğu zaman ortam gürültülü ve tozludur. Bu alanda çalışanlar görevlerini diğer çalışanlarla işbirliği ve eşgüdüm içinde yürütmek durumunda oldukları için koordineli bir yapı içinde çalışmalıdır.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması halinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Giyim Üretim Teknolojisi ” alanı “Model Makinecilik” dalında verilmektedir.

-Anadolu teknik, teknik ve meslek liseler ile çok programlı liselerin ““Giyim Üretim Teknolojisi” alanında ve bunun altında bulunan “Hazır Giyim Model Makineciliği” dalında eğitim verilmektedir.

-Kız teknik olgunlaşma enstitülerinde, pratik kız sanat okullarında,
-Halk eğitim merkezlerinde,
-Türkiye İş Kurumu tarafından verilen işgücü yetiştirme kurslarında mesleki eğitim verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için,
– En az ilköğretim mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

– Meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, teknik liselere girebilmek için ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfını tamamlamak ve bazı derslerde belirlenen not ortalamasına sahip olmak,
– Anadolu Meslek/ Anadolu Teknik Liselerine girebilmek için ise ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan “Seviye Belirleme Sınavı” nda başarılı olması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Eğitimin Süresi: Mesleki Eğitim Merkezinde Model Makineci mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Ustalık Belgesi için 2 yıl eğitim görmek zorunludur.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik eğitim, iş yerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir.

Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.
Eğitim boyunca aşağıda belirtilen dersler ve içerikleri alınır.

Genel Bilgi Dersleri: Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar.

Alan Ortak Meslek Dersler: Ortak Beceri, Üretim Teknikleri, Kalıp Hazırlama, Tekstil Teknolojisi
Dal Meslek Dersleri: Giysi Üretim Teknikleri Model Uygulamalı Etek, İlik-Düğme Otomatı, Erkek Gömleği İşlemleri, Erkek Gömleği Dikimi, Reçme Makinesi, Tayt – Badi Dikimi, Kadın Eşofmanı Dikimi, Çift İğne Makinesi Kadın Gömleği Dikimi, Çocuk Elbisesi Dikimi, Çocuk Montu Dikimi Model Uygulamalı Erkek Yeleği Dikimi, Ponteriz Otomatı, Erkek Pantolonu Dikimi, Kadın Mantosu – Kabanı Dikimi, Model Uygulamalı Erkek Montu Dikimi, Kadın Safari Takım Dikimi, Çocuk Gösteri Giysileri Dikimi, Erkek Ceketi Dikimi, Model Uygulamalı Elbise Dikimi.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA VE ÜNVAN

– Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavlarında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve unvanı verilir.
– Meslek Lisesini bitirenlere ise “Lise Diploması” ve “Teknisyen” unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kamuda ve özel işletmelerde, konfeksiyon atölyelerinde, moda merkezlerinde çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler. Bu alanda eğitim alan
kişiler özellikle konfeksiyon sanayisinin gelişmiş olduğu illerde yaygın olarak iş bulma imkanına sahiptir.

Bu meslekte iş bulma yönünden kadın ve erkek arasında fark yoktur.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Bu mesleğin pratik eğitimi esnasında 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu’na göre işletmede beceri eğitimi gören öğrenci asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere bir ücret almaktadır.

Pratik eğitimleri boyunca iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.

EĞİTİM SONRASI

Kalfalık belgesi olan kişilerin alacakları ücret anlaşmaya bağlı olarak değişmektedir. Kalfalık aşamasında kalfanın mesleki yeterliliği, verimli çalışması, işverenin ücret politikası, işyerinin ekonomik durumu gibi faktörler bu ücretin belirlenmesinde etkin rol oynar.

Bazı iş yerlerinde ücret aylık ödenirken bazı iş yerlerinde ise parça başı veya prim sistemi şeklinde de ödeme yapılır.

Mesleki eğitimini bitiren Makine Modelciler, özel sektörde çalışanlar yetenekleri ve sektörün kuralları çerçevesinde asgari ücretten az olmamak üzere değişken oranlarda ücret alırlar. Bu miktar asgari ücretin 2 ile 3 katı arasında değişmektedir.

İşinde uzmanlaşmış, kendi atölyesini kurmuş, müşterilerini memnun edebilen, reklam ve pazarlama konusunda bilgili olan kişiler daha yüksek gelir elde edebilmektedirler.

MESLEKTE İLERLEME

– Çıraklık eğitimini tamamlayanlar “Kalfalık” sınavına alınırlar ve başarılı olanlar kalfa olarak ustalık eğitimine katılabilirler.
– Ustalık eğitimi 176 saat olup; ekonomi, işletme bilgisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, muhasebe, sigorta ve vergi mevzuatı, çalışma hukuku ve ileri meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Usta olmak için, kalfalık döneminde yapılan eğitim genel olarak yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde uygulanmaktadır. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık eğitimine katılmayanlar ise 5 yıl çalıştıktan (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) sonra ustalık sınavına girebilmektedirler.
– Ustalık belgesine sahip meslek erbabı, işyerinde sanatını yanında çalışan çıraklara öğretmek amacıyla mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik “İş Pedagojisi” kursuna katılıp, “Usta Öğretici” unvanı alabilirler.
– Sınavı başaranlar ustalık belgesini alıp kendi işyerlerini açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek alanla ilgili diğer dallarda eğitim görerek sertifika ve şartları tamamladıklarında meslek lisesi diploması alabilirler.

– Meslek lisesi diplomasına sahip olanlar alanla ilgili ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, METEB’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler. Bu alandan mezun olanlar OSYM tarafından yapılan YGS’de başarılı olup Moda Tasarımı (Yüksekokul) bölümünü tercih ederlerse Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) ek bir katsayı ile çarpılarak ve sınav puanlarına eklenmekte, böylece diğer alanlardan mezun olanlara göre öncelik kazanmaktadır.
– Modüler sistemde Giyim Üretim Teknolojisi altında yer alan dallardan birinde yeterlilik kazanmak istendiğinde alan ortak ve ortak beceri dersleri dışındaki seçeceği daldaki meslek derslerini almak suretiyle benzer meslekte de yeterlilik ve sertifikaya sahip olabilirler. (Bu dallar: Çocuk Giyim Modelisti, Kadın Giyim Modelisti, Erkek Giyim Modelisti, Kesimci, Kadın Terzisi, Erkek Terzisi)

BENZER MESLEKLER

Kadın Terzisi
– Erkek Terzisi
– Çocuk Giyim Modelisti
– Kadın Giyim Modelisti
– Erkek Giyim Modelisti
– Konfeksiyoncu (Hazır Giyim)
– Modelci ve Kesiciler
– Kürk Terzisi
– El ve Makine Dikişçisi

EK BİLGİLER

İŞ GÜVENLİĞİ
– Dikkatsizlik sonucu kullandığı makinelere elini kaptırabilir, eziklere, çiziklere maruz kalabilir.
– Ütü yaparken basit yanık ve yaralanmalar olabilir.
– Unutkanlık durumunda yangına sebebiyet verebilir.
– Eline iğne batırabilir. Bunun için çalışma ortamında kullandığı aletleri dikkatli kullanmalıdır.

İŞ KOLLARI
– Konfeksiyon.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

– 4702 Sayılı Kanun,
– Meslek Elemanları,
– Anadolu Teknik-Anadolu Meslek ve Meslek Liseleri Sınav Kılavuzu,
– Türkiye İş Kurumu Türk Meslekler Sözlüğü – ANKARA
– MEB Çıraklık Merkez Eğitim Yayınları,
– “Çıraklık ve Yaygın Eğitim Faaliyetleri” Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, Ankara-1999,
– Çıraklık eğitimi program kitapçığı,
– MEGEP (Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi) Modül Uygulama Kılavuzu – Ankara 2007,
– Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkârları Federasyonu,
– Meslek Elemanları,
– Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr
– Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/
– Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri.

Modelci Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları,
Meslekler Rehberi,
Modelci Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver