Miyasteni Belirtileri, Miyasteni Hastalığının Belirtileri, Miyasteni Hastalığının Belirtisi

myastenia gravis, myastenia gravis belirtileri, myastenia gravis hastalığı belirtileri,

Miyasteni (myasthenia) hastalığının belirtileri

Bir çeşit otoimmün bozukluğu olan ve kasların işlevini etkileyen miyasteni (myasthenia gravis) hastalığında, normalde sinirden mesaj alan kasların kasılması gerektiği yerde, bağışıklık sisteminde yaşanan bir bozukluk kasların mesajı alamamasına ve kasılamamasına sebep olmaktadır. Sinyali alamayan ve kasılmayan kaslar tedrici olarak zayıflama başladığı gibi, aniden de zayıflayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Miyasteni belirtileri

Miyasteni hastalığı kadınlarda 20-30, erkeklerde 50 yaş sonrası husule gelir ve en fazla da yüzü, kolları ve bacakları etkileyerek bu bölgelerde bulunan kasların zayıflamasına sebebiyet veren bir hastalıktır. Hastaların kasları anormal bir şekilde hemen yorulur. Fiziksel bir güç gerektiren durumlarda ya da bir şeyi tutma eyleminde bulunma esnasında kişinin kasları hızlı bir şekilde yorulur ve istenilen aktivite gerçekleştirilemez.

Miyastebi hastalığı önceden fark edilebilecek bir hastalık değildir. Miyasteni hastalığının en belirgin belirtisi kasların yorulmaya başlamasıdır. Bunun yanı sıra birçok miyasteni hastasının göz kasları zayıflamakta olduğundan çift görme ve göz kapaklarında sarkma sorunları husule gelir.

Miyasteni hastalığının bir diğer belirtileri ise, yüz, boğaz, boyun ve ses kaslarında zayıflamanın ortaya çıkmasıdır. Hastaların özellikle boğaz kaslarında zayıflama görülmesi yeme, yutkunma ve konuşma zorluğu çekmesine sebep olur. Bu durum hastaların sık sık öksürmesine ve boğulmasına neden olmaktadır. Daha şiddetli miyasteni vakalarında solunum kaslarının da zayıfladığı görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver