Miryokefalon Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Miryokefalon Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Miryokefalon Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Miryokefalon Savaşı Nedir, Miryokefalon Savaşı Ne Anlama Gelir, Miryokefalon Savaşı Ne Demektir, Miryokefalon Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Miryokefalon Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Miryokefalon Savaşı Anlamı

Miryokefalon Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır?
Anadolu Selçukluları ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılan savaş (Eylül 1176). Bizans İmparatoru I. Manuel, Türkmen akınlarını önlemek, Anadolu’daki Selçuklu ilerlemesini durdurmak için 1176 baharında büyük bir orduyla harekete geçti. Hedefi Anadolu selçuklu Devleti’nin başkenti Konya’ydı. Fakat Konya’ya Eskişehir üzerinden değil, Selçukluları şaşırtmak için, Denizli yöresinden varmayı plânlıyordu. II. Kılıç Arslan komutasındaki Anadolu Selçuklu ordusu ve Türkmen grupları Bizans ordusunu Miryokephalon’da (bugünkü Hoyran Gölü ile Kumdanlı arasındaki dağ geçitlerinde) pusuya düşürdü. Bizans ordusu ağır kayıplar verdi, tüm ağırlıkları Selçukluların eline geçti. Savaş sonunda yapılan antlaşmayla Bizans, Eskişehir surlarının yıkılmasını ve bir miktar savaş tazminatı ödemeyi kabul etti. Bu savaş Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan çıkarabilmek umuduyla yaptığı girişimlerin sonuncusu oldu. Bu tarihten sonra Bizans Türklere karşı saldırı politikasını bir tarafa bıraktı ve kesin olarak savunmaya çekildi.

Konu ile ilgili aramalar: Miryokefalon Savaşı Nedir Miryokefalon Savaşı ödev ara Miryokefalon Savaşı kelime anlamı Miryokefalon Savaşı sözlükte ara Miryokefalon Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Miryokefalon Savaşı ne demek Miryokefalon Savaşı neye denir

Miryokefalon Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver