Mine Nedir Hakkında Bilgi

Mine Nedir

Mine anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mine Nedir, Mine Ne Anlama Gelir, Mine Ne Demektir, Mine Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mine ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mine Anlamı

Memelilerde dişin görünen kısmının tamamını ya da bir kısmını kaplayan katman. Diş minesi olarak da bilinir. Kalsiyum ve fosfatlı apatit kristallerinden oluşan mine vücudun en sert dokusudur. Kalınlığı ve yoğunluğu dişin her yüzeyinde eşit olmayan mine canlı doku ve sinir lifleri içermez. Kesicilerin keskin kenarlarıyla azı dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki çıkıntılar en sert olduğu bölgelerdir. Rengi sarıdan griye değişir. En dış katmanı alttakilere göre daha sert ve daha dayanıklıdır. İki tür oluşum bozukluğu meydana gelebilir. Hipoplazide; çoğunlukla gelişim sırasında ortaya çıkan bir iltihaptır veya beslenme bozukluğundan kaynaklanır, destek dokusu yetersiz olan mine incelmiştir. Hipokalsifikasyon ise florlu yiyeceklerin fazla alınması sonucu ortaya çıkar ve kalsiyum yetersizliğinden dolayı mine sertliğini yitirir.

Konu ile ilgili aramalar: Mine Nedir Mine ödev ara Mine kelime anlamı Mine sözlükte ara Mine ansiklopedi bilgi bankası ara Mine ne demek Mine neye denir

Mine ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver