Minber Nedir Hakkında Bilgi

Minber Nedir

Minber anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Minber Nedir, Minber Ne Anlama Gelir, Minber Ne Demektir, Minber Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Minber ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Minber Anlamı

Camilerde ve mescitlerde hatibin çıkıp hutbe okuduğu, merdivenli yüksekçe yer. İslâm diniyle birlikte mescidin bir bölümü olarak ortaya çıktı. Zamanla belli bir biçim ve düzene kondu. Minberler, camilerde ve mescitlerde mihrabın sağında bulunur. Çoğunlukla ahşap olan, mermerden de yapılmış olanlarına da rastlanan minberlerin, merdivenle çıkılan kubbeli bir sahanlığı, kumaş perde ile örtülen kanatsız bir kapısı vardır. Selçuklu ve Anadolu beylikleri döneminde en güzel minber örnekleri verildi. Bu gelenek Osmanlılar döneminde de sürdü. Oymacılık ile hat sanatı birlikte kullanıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Minber Nedir Minber ödev ara Minber kelime anlamı Minber sözlükte ara Minber ansiklopedi bilgi bankası ara Minber ne demek Minber neye denir

Minber ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver