Minare Nedir Hakkında Bilgi

Minare Nedir

Minare anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Minare Nedir, Minare Ne Anlama Gelir, Minare Ne Demektir, Minare Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Minare ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Minare Anlamı

Camilerde, müezzinin çıkıp ezan okuduğu, yüksek ve ince yapılı kule. Minare, asıl yapının dışındadır. İslâm ülkelerinde yapılan minareler, o ülkenin mimarî tarzına göre değişiklik gösterirler. Arap minareleri dört köşeli taban üzerine, köşeli yapılardır. Sonradan silindir biçiminde de inşa edilmeye başlanmıştır. Arap minarelerinin dış yüzeyleri oymalarla süslenmiştir. Hint ve İran minareleri de, Arap minarelerine benzer. Minareler 7 bölümden oluşur: Kürsü, pabuç, gövde, şerefe, petek, külah ve alem. Ezan okunan yere (şerefe) çıkmak için gövdenin içinde merdiven vardır. Merdivenin, şerefeye çıkış kapısı “Kıble”ye bakar. Mescitlerde bir tane minare varken, camilerde bu sayı 6′ya kadar çıkabilir. Minarelerde bayram ve dini günlerde kandil yakılır ve aralarına mahya kurulur.

Konu ile ilgili aramalar: Minare Nedir Minare ödev ara Minare kelime anlamı Minare sözlükte ara Minare ansiklopedi bilgi bankası ara Minare ne demek Minare neye denir

Minare ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver