Milli Selamet Partisi Nedir Hakkında Bilgi

Milli Selamet Partisi Nedir

Milli Selamet Partisi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Milli Selamet Partisi Nedir, Milli Selamet Partisi Ne Anlama Gelir, Milli Selamet Partisi Ne Demektir, Milli Selamet Partisi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Milli Selamet Partisi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Milli Selamet Partisi Anlamı

Türkiye’de siyasî parti. 12 Mart 1971 muhtırasından sonra Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa’ya ve Siyasî Partiler Kanunu’na aykırı davranışları bulunduğu anlaşılan Millî Nizam Partisi’nin 21 Mayıs 1971′de kapatılması üzerine bu partinin kurucularından Prof. Mecmettin Erbakan, Süleyman Arif Emre ve arkadaşları, yaklaşan seçimlere katılabilmek amacıyla Millî Selamet Partisi’ni kurdular. Yapılan kongreyle Süleyman Arif Emre ilk genel başkan oldu. Millî Selamet Partisi’nin amacı, tüzüğünde yazılı olduğu şekliyle şöyleydi: “Ferdi, aileyi ve cemiyeti buhranlardan kurtarıp manevî ve maddî bakımdan, tarihimizde olduğu gibi en ileri seviyesine ulaştırmak”. 1973 yılında yapılan genel seçimlerde parti, geçerli oyların yaklaşık % 12′sini alarak 48 milletvekili, senato seçimlerinde de 3 senato üyesi çıkardı. Bu şekilde MSP, 1973 parlamentosunda üçüncü büyük parti oldu.

Seçimlerden hemen sonra yapılan olağanüstü kongrede Necmettin Erbakan genel başkanlığa seçildi. 1973 seçimlerinde diğer iki büyük parti olan Adalet Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili sayıları tek başlarına hükümet kurmalarına engel olduğundan MSP’nin önemi gereğinden fazla arttı ve “anahtar parti” durumuna geldi. Nitekim, iki büyük parti, büyük koalisyon hükümeti için anlaşamayınca CHP ile MSP arasında koalisyon hükümeti kuruldu. Koalisyon ortakları arasında ilk çatışma, Cumhuriyetin 50. yılı dolayısıyla çıkarılmak istenen affın kapsamı konusunda çıktı. Esas ayrılık, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra başarıya sahip çıkma tartışmasıyla patlak verdi ve koalisyon dağıldı. Yeni hükümet kurma çalışmaları sürerken MSP’nin katılmayacağı bir hükümetin uzun ömürlü olamayacağı anlaşıldı. Nihayet, 1975 başlarında AP, MSP, CGP ve MHP tarafından “Milliyetçi partiler koalisyonu” ya da kısaca “Milliyetçi Cephe” denen koalisyon hükümeti kuruldu. Bu hükümette de MSP anahtar parti olma özelliğinden yararlanarak önemli bakanlıklar aldı. 5 Haziran 1977 seçimlerine kadar görev yapan 1. Milliyetçi Cephe hükümeti, bu seçimlerde CHP’nin en fazla milletvekili çıkaran parti olmasıyla sona erdi. CHP’nin 5 Haziran seçimleri ertesinde azınlık hükümeti kurma denemesinden sonra, temmuz ayında yine AP, MHP ve MSP arasında 2. Milliyetçi Cephe koalisyon hükümeti kuruldu.

Ancak bu koalisyon hükümetinin ağırlaşan ülke sorunlarını çözmede yetersiz kalacağı ortaya çıkınca, CHP’nin baskısıyla 11 AP’li milletvekili, partilerinden ayrılarak 2. Milliyetçi Cephe hükümetini azınlıkta bıraktılar ve hükümeti düşürdüler (Aralık 1977). CHP, bağımsızlaştırdığı milletvekillerinin desteğiyle 1978 başında kurduğu hükümeti, 14 Kasım 1979 kısmî senato seçimlerine kadar sürdürdü. Bu arada MSP muhalefette kaldı. 14 Kasım senato kısmî seçimlerinde AP’nin büyük başarı kazanması üzerine CHP hükümeti istifa etti. AP’nin hükümet kurmak için MSP ile yaptığı pazarlıklar sonuç vermeyince AP, MSP ve MHP’nin dıştan desteğiyle azınlık hükümeti kurdu. MSP gerek 1977 seçimlerinde, gerekse 1979 kısmî senato seçimlerinde bir miktar oy kaybına uğradıysa da oy oranı % 10-11 dolayında sabit kaldı. 12 Eylül 1980′den sonra bütün diğer siyasî partiler gibi MSP de kapatıldı. Ayrıca yöneticileri hakkında “din devleti kurma, lâikliğe aykırı davranışlarda bulunma” gibi iddialarla soruşturma ve kovuşturma açıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Milli Selamet Partisi Nedir Milli Selamet Partisi ödev ara Milli Selamet Partisi kelime anlamı Milli Selamet Partisi sözlükte ara Milli Selamet Partisi ansiklopedi bilgi bankası ara Milli Selamet Partisi ne demek Milli Selamet Partisi neye denir

Milli Selamet Partisi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver