Milletler Cemiyeti Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur Hakkında Bilgi

Milletler Cemiyeti Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur

Milletler Cemiyeti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Milletler Cemiyeti Nedir, Milletler Cemiyeti Ne Anlama Gelir, Milletler Cemiyeti Ne Demektir, Milletler Cemiyeti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Milletler Cemiyeti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Milletler Cemiyeti Anlamı

Milletler Cemiyeti Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur
1919′da Versailles Antlaşması’yla kurulmuş olan uluslararası örgüt; Cemiyeti Akvam. Görevleri, devletler arasında anlaşmazlıkları barış yoluyla çözümlemeye çalışarak evrensel barışı korumak, bu amaçla üyelerine saldırı karşısında güvence vermek ve uluslararası ilişkileri geliştirmekti. Üyeler birbirlerinin siyasî bağımsızlıklarına ve toprak bütünlüklerine saygı göstereceklerdi. Anlaşmazlık durumlarında cemiyete başvuracaklar ve oybirliğiyle alınması koşuluyla kararlarına saygı göstereceklerdi. Cemiyet, aldığı kararlara uyulmasını sağlamak amacıyla gerektiğinde ekonomik ve askerî yaptırımlar uygulayabilecekti. I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra ABD Cumhurbaşkanı Wilson’ın önayak olmasıyla kurulan cemiyetin 32 kurucu üyesi vardı. Daha sonra 13 devlet daha cemiyete üye olmaya davet edildi. 1930′lara gelinene kadar bazı uluslararası anlaşmazlıkların çözümünde başarılı roller oynadı. 1929 buhranıyla başlayan dönemde cemiyetten kopmalar başladı. II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla fiilen ortadan kalkan cemiyet savaş sonrasında, 8-18 Nisan 1946 tarihli oturumunda aldığı bir kararla görevini Birleşmiş Milletler teşkilâtına bıraktı.

Konu ile ilgili aramalar: Milletler Cemiyeti Nedir Milletler Cemiyeti ödev ara Milletler Cemiyeti kelime anlamı Milletler Cemiyeti sözlükte ara Milletler Cemiyeti ansiklopedi bilgi bankası ara Milletler Cemiyeti ne demek Milletler Cemiyeti neye denir

Milletler Cemiyeti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver