Millet Mektepleri Nedir Hakkında Bilgi

Millet Mektepleri Nedir

Millet Mektepleri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Millet Mektepleri Nedir, Millet Mektepleri Ne Anlama Gelir, Millet Mektepleri Ne Demektir, Millet Mektepleri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Millet Mektepleri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Millet Mektepleri Anlamı

Cumhuriyet’in ilânından sonra, Lâtin alfabesine dayanan yeni Türk harflerinin öğretilmesi amacıyla açılan okuma-yazma kursları. İlk millet mektebi İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda açıldı. Bunu İstanbul’da ve başka illerde yeni kursların açılması izledi. 3 Kasım 1928′de “Türk Harfleri Hakkında Kanun” yayımlandı ve yeni harflerin en geç altı ay içinde öğrenilmesi zorunluluğu getirildi.

Kısa bir süre sonra “Millet Mektepleri Teşkilatı Talimatnamesi” adıyla bir yönetmelik çıkarıldı ve Arap harfleriyle okuma-yazma bilenlerin yanı sıra hiç okuma-yazma bilmeyenlerin de bu kurslara devam etmesi öngörüldü. Bu talimatnameye göre cumhurbaşkanı, millet mekteplerinin başöğretmeniydi. 16-45 yaşları arasında olanların millet mekteplerine devam etmesi zorunluydu. Yaklaşık sekiz yılda 2.500.000′i aşkın insan millet mekteplerinden bitirme belgesi aldı; okur-yazarlık oranı da %10′dan %25′e yükseldi. 1936′da millet mektepleri uygulamasına son verildi; bu kursların işlevini Halkevleri ve Halkodaları üstlendi.

Konu ile ilgili aramalar: Millet Mektepleri Nedir Millet Mektepleri ödev ara Millet Mektepleri kelime anlamı Millet Mektepleri sözlükte ara Millet Mektepleri ansiklopedi bilgi bankası ara Millet Mektepleri ne demek Millet Mektepleri neye denir

Millet Mektepleri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver