Millet Meclisi Nedir Hakkında Bilgi

Millet Meclisi Nedir

Millet Meclisi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Millet Meclisi Nedir, Millet Meclisi Ne Anlama Gelir, Millet Meclisi Ne Demektir, Millet Meclisi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Millet Meclisi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Millet Meclisi Anlamı

Türkiye’de 1987′de yapılan Anayasa değişikliğine göre yasama organının, bütün üyeleri genel oyla seçilen 450 milletvekilinden oluşan kurul. 1961 Anayasası’nın öngördüğü yasama organı, Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi’nden oluşuyordu. Senato ve Meclis’in bütünü, Türkiye Büyük Millet Meclisi adını taşıyordu. Millet Meclisi, Cumhuriyet öncesi döneminde “Heyeti Mebusan” adıyla 1876 Anayasası’nda yer aldı. Daha sonra 1921 ve 1924 anayasalarında yasama organı tek meclis olarak düzenlendiği için bu meclis Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olarak adlandırıldı. 12 Eylül 1980′de iktidara gelen askerî yönetim, Cumhuriyet Senatosu ile birlikte Millet Meclisi’ni de kaldırdı. 1982 Anayasası’nda ise yasama yetkisi tek bir meclise, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi.

Konu ile ilgili aramalar: Millet Meclisi Nedir Millet Meclisi ödev ara Millet Meclisi kelime anlamı Millet Meclisi sözlükte ara Millet Meclisi ansiklopedi bilgi bankası ara Millet Meclisi ne demek Millet Meclisi neye denir

Millet Meclisi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver