Mikroskobik canlıları kim bulmuştur? sorusunun cevabı hakkında kısaca bilgi kısa özet

Anton van Leeuwenhoek Kimdir? Mikroskobun bulunuş hikayesi, Leeuwenhoek mikroskobu hakkında bilgi.

Anton van Leeuwenhoek, Hollanda’da Delft şehrinde 1632 yılında doğmuştur. Bir kumaş tüccarı olarak işe başlayan, sonra doğduğu şehrin protokol görevlisi olan Leeuwenhoek’un bir fen adamı olarak görgüsü yeterli değildi. Buna rağmen, mikroskop yapmakla ilgilenmiş ve hayatının sonuna kadar (1723) büyük bir heyecanla, bu işle uğraşmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mikroskoplar

Leeuwenhoek’un mikroskopları bugün laboratuvarlarda gördüğümüz mikroskoplara hiç benzememektedir. Bunlarda metal levhacıklar arasına tutturulmuş, hemen hemen sferik bir tek küçük mercek bulunmaktaydı. Yapılması güç olmakla beraber, böyle bir mercek, o zamanki mikroskoplara göre, en iyi büyültmeyi yapmaktaydı. Leeuwenhoek, mikroskopu icat etmiş değildir (çoğunlukla bu icadı yaptığı söylenen Galileonun, yaklaşık olarak elli yıl önce mikroskop kullanmış olduğu bilinmektedir). En büyük başarısı büyük bir gayretle çalışarak, o zamana kadar yapılamayan derecede, uygun mercekler yapabilmiş olmasıdır.

Kan ve Dolaşım

Hollandalı fen adamının en iyi tanınan çalışmalarından biri, kan dolaşımı üzerinedir. William Harvey, 1616 yılında kan dolaşımı üzerindeki büyük buluşu yapmış, ama kanın arterlerden (atardamarlar), kalbe dönmek üzere, venaya (toplardamarlara) nasıl geçmekte olduğu açık kalmaktaydı. Leeuwenhoek, bir başka mikroskopcu, Marcello Malpighi ile birlikte, kanın çok ince borular, bugün kapiler dediğimiz damarlarla atardamarlardan toplardamarlara geçtiğini göstermiştir. Leeuwenhoek’un öbür çalışmaları arasında, deri dokusunun yapısı, saçlar, dişler, göz ve havuz sulan içinde, bugün protozoer dediğimiz küçük canlılar, karıncaların yumurta ve pupalarının tanınması vb. vardır.

Bakterilerin İzlenmesi

Leeuwenhoek’un en büyük başarısı, kendi dişlerinden aldığı kefekinin incelenmesiyle olmuştur. Kefekinin içinde birçok «küçük hayvancıklar» ın tuhaf bir şekilde hareket etmekte olduklarını büyük bir hayretle görmüştür. Bunlardan en büyüğünü şöyle anlatmaktadır: «Çok hızlı ve sevimli hareketlerle, tükürüğün içinde, sanki avlanmakta olan bir balığın deniz içinde ok gibi fırlamasını andırmaktadır». Bu, hayatımız için çok önemli olan, çürüme ve hastalık yapan küçücük bitkilerini (bakterilerin) ilk izlenimidir. Bu Hollandalı bilgin, mikroskopu ilk kullanan tek kişi değildir. Robert Hooke, Nehemiah Grew, Marcello Malpighi ve Jan Swammerdam, gözle görülemeyecek kadar küçük yaratıklar dünyasında yeni çalışma alanları açmış, çok önemli ilk bilginlerdendir.

Antonie van Leeuwenhoek Kimdir

Antonie van Leeuwenhoek kimdir? Antonie van Leeuwenhoek’ın hayatı ve başarıları hakkında bilgi.

Antonie van Leeuwenhoek

Tam adı Antonie Philips van Leeuwenhoek’dir. 24 Ekim 1632 yılında dünyaya gelmiştir. Hollandalı bir bilgin ve aynı zamanda bir tüccardır. Geliştirdiği bir mikroskopla ilk defa bakterileri görmüş, resmini çizmiş, açıklamıştır. Leeuwenhoek (levenhuk) bu keşfiyle hekimlerin bazı hastalıklara bakterilerin sebep olduğunu anlamalarına yol açması bakımından tıp alanında çok önemli bir yol açmıştır. Antonie van Leeuwenhoek Mikrobiyoloji biliminin babası sayılmaktadır.

Leeuwenhoek, Hollanda’nın Delft şehrinde bir sepetçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bir süre için Amsterdam’a giderek burada bir tüccarın yanında çalıştıktan sonra Delft’e döndü. Orada bütün ömrünü çok küçük hücreleri bile göstermeye yeterli mikroskoplar yapabilmek için harcadı.

Leeuwenhoek’un hayvanlar alemi ile ilgili araştırmaları buluşları da bilimsel bakımdan çok değerlidir. Bit, karınca, denizde yaşıyan kabuklu hayvanlar, yılan balığı, bazı tek hücreliler üzerinde yaptığı incelemeler o zamana kadar bu hayvanların oluşumu hakkında edinilmiş fikirlerin yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Leeuwenhoek’un yaşadığı çağda bilginler bu hayvanların daha birçok canlılar gibi tozdan var olduklarına inanıyorlardı. Leeuwenhoek mikroskopla yaptığı çalışmaları sonunda bunların nasıl oluştuklarını en ince ayrıntıları ile açıklamıştır.

Antonie van Leeuwenhoek 26 Ağustos 1723 tarihinde tam 90 yaşında iken Hollanda’nın Delft şehrinde hayata gözlerini yummuştur.

Antonie van Leeuwenhoek tarafından yapılan mikroskobun bir kopyası

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver