Mikrofon Nedir Nasıl Çalışır Hakkında Bilgi

Mikrofon Nedir Nasıl Çalışır

Mikrofon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mikrofon Nedir, Mikrofon Ne Anlama Gelir, Mikrofon Ne Demektir, Mikrofon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mikrofon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mikrofon Anlamı

Ses enerjisini elektrik enerjisine ya da bir başka deyişle ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştüren araç. Telefon ve her türlü ses kayıt sisteminin ilk birimidir. Başlıca karbonlu, kristalli, döner çerçeveli, kondansatörlü ve şeritli çeşitleri vardır. Özel amaçlı ve değişik çalışma ilkeleri olan mikrofonlar da yapılmıştır. Hemen hepsinde bir diyafram bulunur. Sesten dolayı diyaframda meydana gelen titreşimler bir başka parçaya mekanik olarak aktarılır ve bu parçanın hareketiyle de elektrik üretilir.

Karbonlu mikrofonda diyafram, karbon taneciklerine değişik basınçlar uygular. Böylece taneciklerin elektriksel dirençleri değişir ve üzerlerinden geçen doğru akımda dalgalanmalar meydana gelir.

Kristalli mikrofonlarda ise bir piezoelektrik kristal, diyafram basıncını alternatif akıma dönüştürür. Kondansatörlü mikrofonda diyafram, bir kondansatör plakası görevi yapar ve titreştiğinde kondansatörün sığası değişir.

Döner çerçeveli mikrofonda ise kalıcı bir mıknatısın kutupları arasında bir sarım bulunur ve buna bağlı diyaframın hareketi sarımda değişken bir akım meydana getirir.

Şeritli mikrofonda ise diyafram yerine manyetik bir alan içinde yer alan metal bir şerit bulunur. Şerit titreştiğinde içinde bir indüksiyon akımı meydana gelir. Kaliteli bir ses elde etmek için mikrofonun mekanik sisteminde rezonans olmamalıdır. Bunun için hareketli parçaların rezonans frekansı, sesin frekansından ya çok yüksek ya da çok düşük tutulur.

Konu ile ilgili aramalar: Mikrofon Nedir Mikrofon ödev ara Mikrofon kelime anlamı Mikrofon sözlükte ara Mikrofon ansiklopedi bilgi bankası ara Mikrofon ne demek Mikrofon neye denir

Mikrofon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver