Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir? Hakkında Bilgi

Aşağıda Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir?

Mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu)

mikroenjeksiyon nedir tüp bebek

mikroenjeksiyon nedir tüp bebek

Mikroenjeksiyon yöntemi özellikle sperm azlığı veya sperm kalitesizliği gibi erkeklerde görülen kısırlık sorunlarının çözümü amacıyla kullanılan bir tüp bebek yöntemidir. Erkek infertilite tedavisi için geliştirilmiş bir yardımcı üreme yöntemi olan mikroenjeksiyon tedavisi, spermlerin yumurtayı dölleme yeteneğinde olmaması durumunda, yumurtanın içine döllenme yeteneği olan sperm hücrelerinin direk enjekte edilmesi olarak tanımlanabilir.

Erkek kısırlık nedenleri arasında önemli bir paya sahip olan spermlerin döllenme yeteneğinden yoksun olması, bir çok çiftin bebek sahibi olabilmesinin önemli bir engeldir. Sperm kalitesizliği veya azlığı sorunu olan erkeklerin tüp bebek yöntemi de dahil olmak üzere bilinen diğer tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olmaları ya tamamen mümkün değildir, ya da çok düşük bir şansa sahiptirler. Sayısı, hareketliliği ve morfolojisi bakımından kusurlu spermlerin yumurtaları dölleme yeteneğinin olmaması, doğal yollarla yani cinsel birleşmeyle bebek sahibi olmayı olanaksız kılabilmektedir. İşte bu noktada yeni geliştirilmiş bir yöntem olan mikroenjeksiyon tedavisi, özel olarak seçilmiş güçlü ve sağlıklı spermlerin mikroskop altında mikro-pipetler yardımı ile yumurtanın içine sperm enjekte edilmesi biçiminde uygulanan bir yöntemidir. Mikroenjeksiyon tüp bebek olarak ta bilinen bu tedavi tekniği sayesinde döllenme gerçekleşmektedir.

Mikroenjeksiyon yöntemi sadece erkeklerde görülen sorunlar için değil, aynı zamanda anne adaylarında rastlanan, yumurta problemlerine çözüm olarak ta kullanılabilmektedir. Bazı erkeklerde testislerde sperm üretimi sırasında ne yazık ki döllenme yeteneğine sahip spermler yerine, daha zayıf ve hastalıklı sperm hücreleri üretilmektedir.

Tabi buradan testislerde hiç bir şekilde sağlıklı sperm üretimi yapılmadığı anlamı çıkmamalıdır. Elbette yetersiz sayıda da olsa sağlıklı spermler de üretilmektedir. Ancak sağlıklı ve döllenme yeteneğine sahip spermlerin sayıca çok az olması, bu spermlerin cinsel birleşme sonrasında vajinadaki asit yoğun ortamı aşarak yumurtaya ulaşmasını imkansız hale getirmektedir. Bu durumda özel yöntemlerle erkeğin testisinden sağlıklı sperm hücreleri adeta cımbızla tek tek ayıklanır ve mikro-enjeksiyon yöntemi ile yumurtaya enjekte edilir. Bu yöntem keşfedilmeden önce bebek sahibi olma ihtimali neredeyse sıfıra yakın olan çiftler, artık kolaylıkla bebek sahibi olabilmektedir.

Mikroenjeksiyon Aşamaları:

Mikroenjeksiyon işlemi özel ekipmanlar kullanılarak mikroskop altında özel lam ve lameller, steril cam mikropipetler kullanılarak gerçekleştirilir. Kadından elde edilen sağlıklı ve döllenme gücü yüksek yumurta hücrelerini (ovaryum) içerisine özel olarak şırınga edilir.

Daha sonra aynen bir bakteri kültürü oluşturuluyormuş gibi kültür ortamına alınır. Bunun ardından döllenme kontrolü 18-20 saat sonra yapılarak döllenmiş veya döllenmemiş yumurtalar tespit edilir. 48 saat geçtikten sonra artık döllenmiş embriyo anne rahmine yerleştirilmeye hazır hale gelmiştir. Mikroenjeksiyon sonrası hamileliğin devamı açısından hamile kalmak isteyen kadının yaşının mümkünse 45 i geçmemesi gerekir. 40 yaş üstü bayanlarda mikroenjeksiyon tedavisinin başarı oranı önemli ölçüde düşmektedir. Mikroenjeksiyon ile hamile kalanlar için ilk 15 gün kritiktir. Bu sürenin tamamlanmasıyle birlikte mikroenjeksiyon ile hamile kalanlar ve doğal gebelik ile hamile kalanlar arasında herhangi bir fark kalmamaktadır.

Mikroenjeksiyon Fiyatları:

Ülkemiz mikroenjeksiyon fiyatı maliyeti açısından dünyadaki diğer ülkelere nazaran son derece uygun ve ucuz fiyatlar ile hizmet sunmaktadır. ABD ve Avrupa da ortalama olarak 10 bin tl olan mikroenjeksiyon ücretleri, ülkemizde yaklaşık olarak 3000-4000 tl arası bir maliyete erişmektedir. Tabi mikroenjeksiyon fiyatlarının oluşumunda tedaviyi yapacak olan hastane veya doktorun ücret politikası önemli ölçüde etki etmektedir. İnternette mikroenjeksiyon kadınlar kulübü gibi sitelerde yaptıranlar tarafından tecrübeler paylaşılmakta ve bu konuda bilgi edinmek isteyenlere önemli bir bilgi ve terübe havuzu sunmaktadır. Bunun haricinde tüp bebek merkezlerinin ve özel hastanelerin, kliniklerin internet sitelerinde mikroenjeksiyon tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver