Mihrap Nedir Hakkında Bilgi

Mihrap Nedir

Mihrap anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mihrap Nedir, Mihrap Ne Anlama Gelir, Mihrap Ne Demektir, Mihrap Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mihrap ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mihrap Anlamı

Cami, mescit gibi ibadet yerlerinde kıble tarafında bulunan ve yalnızca imamın namaz kıldığı girintili ve yüksekçe yer. Kiliselerdeki apsisten yola çıkılarak yapılan mihrap, İslâm mimarîsine Hristiyan mimarîsinden geçti. İlk mihraplar, 8. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Türk cami ve medreselerindeki mihraplar genellikle dört ya da beş köşelidir. Seyrek olarak yarım silindir biçimlere de rastlanır. Mihraplara 12. yüzyılda çoğunlukla basık biçimler verilirdi. Osmanlı devrinde yapılan camilerin boyutları büyüdükçe, mihraplar da inceltilerek yükseltildi.

Konu ile ilgili aramalar: Mihrap Nedir Mihrap ödev ara Mihrap kelime anlamı Mihrap sözlükte ara Mihrap ansiklopedi bilgi bankası ara Mihrap ne demek Mihrap neye denir

Mihrap ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver