Migren Ağrısı, Migren Ağrısı Belirtileri, Migren Ağrısı İçin Ne Yapılmalı

migren ağrısı kaç gün sürer, migren ağrısı nasıl giderilir, migren ağrısına ne iyi gelir,

Migren ağrılarının tedavisi için önemli bilgiler

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Her insan mutlaka hayatın da bir kez dahi olsa baş ağrısına mağruz kalmıştır. Baş ağrıları farklı sebeplerden ve sinir, sıkıntı vb. gibi durumlarda sıkça karşılaştığımız bir durum haline gelmiştir. Baş ağrılarında kişiye en kötü etkiyi veren ağrı tipi migrendir. Migren ağrısı göz kemiklerin de ve alının sağ veya sol köşesinde basınçlı ve şiddetli bir ağrı olarak bilinir, migren artık yaşta sınır tanımıyor, yetişkinlerde göründüğü gibi çocuklarda da kendisini gösteriyor. Migren ağrısı kusmaya da sebep olabiliyor ve aynı zamanda ağrı günlerce de sürebiliyor. Siz migren hastalığı olanlara baş ağrılarınızın tedavisi için önemli bilgiler yer alıyor yazımızda okumanızda faydası olacaktır…

1. Baş ağrılarınız için bir not defteriniz olsun. Her baş ağrısının ortaya çıktığı günü, başlama saatini ve ne kadar sürdüğünü not alın. Ayrıca, semptomlara eşlik eden mide bulantısı ve kusma; ışığa, sese veya kokuya karşı hassasiyet; muhtemel migren tetikleyicileri; ve aura durumlarını da defterinize kaydedin.

2. Migren atağının gelmek üzere olduğunu haber veren prodromal semptomları tanımlamak için ailenizden yardım isteyin. Baş ağrısından önce ortaya çıkan bu semptomlar, açlık, susuzluk, esneme, yorgunluk, depresyon, kendini aşırı derecede zinde hissetme, sinirlilik, halsizlik, uykulu olma, ışığa veya sese karşı hassasiyet, titreme, fazla idrar yapma, ishal, kabızlık, veya idrar tutulması olabilir.

3. Yanınızda her zaman en az bir doz ilaç bulundurun.

4. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde alın. İlaçları tavsiye edilenden daha sık kullanmayın. Doktorunuzla görüşmeden, ilaç kullanımını bırakmamalısınız.

5. İlacınızı almayı unuttuğunuzu farkettiğiniz an, ilacı hemen alın. Ancak, tek seferde iki doz birden almayın.

6. İlacınızı aldıktan sonra, ağrı bitene kadar karanlık ve sakin bir odada uzanın.

7. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alın ve baş ağrılarınızın kontrolünü sağlamak için, yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişikleri doktorunuzla görüşün.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver