Mide Ülseri, Mide Ülseri Hastalığı, Mide Ülseri Nasıl Geçer

mide ülseri nasıl tedavi edilir, mide ülseri ne demek, mide ülseri oluşumu, mide ülseri tedavisi

Mide ülseri nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı beslenme alışkanlığı bulunmayan kişilerin başına gelen mide ülseri, birçok rahatsızlığa da neden olmaktadır. Son zamanlarda giderek artan sağlık sorunlarının da başında yer alır. Mide ülseri olan kişilerin yediği besinlere çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü mide ülserini tüketilen yiyecekler tetikleyebilir.

 

Mide Ülseri Nedir?

 

Midenin iç kısmında meydana gelen yaralı bölgeye mide ülseri denir. Bu yara, aşınma sonucu ortaya çıkmıştır ve kişiye sancı yapar. Midenin iç kısmında yer alan mukus denilen koruyucu bulunur. Mukus, mideyi asitlerden ve sindirim sıvılarından korur. Bu koruyucuyu üreten hücrelerin zarar görmesi ülserin ortaya çıkmasına neden olur.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

 

Mide ülserinin önceden teşhisi mümkündür. Kan testi, dışkı örneği, anemi testi, üst endoskopi ve biyopsi ile ile tanısı yapılır. Tedavi işlemi ise ülseri iyileştirmek, ortaya çıkan ağrıları azaltmak ve oluşacak komplikasyonları önlemek amacıyla yapılır. Eğer kanama gibi komplikasyonlar meydana gelmiş ise tedavi süresince hastanede yatılması gerekir.

Yeni oluşan ve ilerlememiş ülser için ilaç tedavisi uygulanır. Antibiyotik ilacını bir iki hafta kullanmalısınız. Midede oluşan asidi azaltmak için ise 6 hafta arayla ilaç kullanılması gerekir. Ülser başlangıcı olanların ise aylarca ilaç kullanması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver