Mide Nedir Midenin Görevleri Hakkında Bilgi

Mide Nedir Midenin Görevleri

Mide anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mide Nedir, Mide Ne Anlama Gelir, Mide Ne Demektir, Mide Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mide ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mide Anlamı

Sindirim borusunun yemek borusu ile onikiparmakbağırsağı arasında kalan genişlemiş bölümü. İnsan midesi tulum biçiminde geniş bir torbaya benzer. İki kısma ayrılır. Üsttekine dikine ya da inen bölüm, alttakine yatay bölüm denir. Dikine bölüm de iki kısımdır; yukarıda “büyük tümsek” aşağıda “asıl mide”. Yatay bölüm “küçük tümsek”ten başlar, mide kapısı ile onikiparmakbağırsağından ayrılır.

Midenin iki yüzü vardır: Ön ve arka yüz. Her iki yüz sağda “küçük kıvrım” solda “büyük kıvrım” ile birbirine bitişir. Mideyi yemek borusuna bağlayan deliğe “mide ağzı” denir. Midenin yapısı dört katlıdır: seröz zar, mide kası, mukoza altı ve mukoza. Mukozanın üzerinde ayrıca salgıbezleri yer alır. Bu bezler midenin çeşitli kısımlarında değişik tipte olurlar.

Mide, sindirim görevini iki biçimde gerçekleştirir. Mekanik sindirim, kimyasal sindirim. Mekanik sindirim, mide kasları yardımıyla besinlerin çalkalanması ve karıştırılmasıdır. Kimyasal sindirim mukus, pepsin ve kloridrik asit salgıları yardımıyla olur. Başlıca mide hastalıkları sindirim bozukluğu, mide genişlemesi, gastrit, ülser ve kanserdir. Hayvanlarda mide, beslenme biçimine göre değişiklikler gösterir. Etçillerde, otçullara göre daha küçüktür. İlkel hayvanlarda basit yapılıdır ve sindirim borusunun az çok genişlemesinden ya da kese biçimini almasından oluşur.

Konu ile ilgili aramalar: Mide Nedir Mide ödev ara Mide kelime anlamı Mide sözlükte ara Mide ansiklopedi bilgi bankası ara Mide ne demek Mide neye denir

Mide ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver