mide mikrobu nedir-mide mikrobunun zararları Hakkında Bilgi

Aşağıda mide mikrobu nedir-mide mikrobunun zararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

mide mikrobu nedir-mide mikrobunun zararları

Helicobakter pilori mide mikrobunun bilimsel adıdır. İnsanarda görülen gastritin nedenleri arasında tamamı mide mikrobu nedeniyle görülürmek, ülserin neredeyse yarısı, mide kanserlerinin de % 20 si mide mikrobu helikobakter pilori nedeniyle oluşmaktadır. Mide mikrobu aside dayanıklı bir bakteri türüdür.

Mide Mikrobunun Caresi Varmi-Mide Mikrobu Nasil Gecer

Mide mikrobunun tedavisi için 3 lü antibiyotik seti adı verilen 1 adet proton pompa inhibitörü ve 2 li antibiyotiklerden oluşur. diğer seçenklerde vardır.

örnek 3 lü tedavisi:
nexium 40 mg 2×1 sabah-akşam yemekten bir saat önce, 14 gün
klax 500 mg 2×1 sabah akşam aç karnına (tolere edilmezse tok alınabilir), 14 gün
alfoksil 1 gr 2×1 sabah akşam aç karnına (tolere edilmezse tok alınabilir), 14 gün

diğer tedavi kombinasyonları
pylorid 2×1
tetra 500 4×1
biteral 3×1
olabilir.

tedaviye yanıtsız vakalarda 4 lü değişik kombinasyonlar kullanılmaktadır.
proton pompa inhibitörü
tetra 4×500
nidazol 3×1
bismuth subsalisilat 2×1 gibi
ülkemizde biznuth bulunmaması sorundur.

tedavide hasta uyumu önerm arzetmektedir. en az 10 gün 3 lü tedavinin alınmasını sağlmaka için , klaritromisin yan etkilerini önceden hastaya bahsetmek lazım yoksa ilacı vaktinden evvel bırakır.
hastayı zorlayan klaritromisin yan etkileri: ağızda demir yalamış gibi bir tat, barsaklarda kramp burkuntu ve ishal olabilir.

UzmanTV  
Mide Ülseri ve Tedavisi

Dünyanın hemen hemen yarısı helikobakter pilori ile enfektedir. Enfeksiyonun az olduğu bölgelerde bile %30 oranına çıkmış durumdadır. Genel olarak nonülser dispepsi durumlarında helikobakteri pylori eradike etme uzlaşılmış bir konu değildir. Mide ülseri ve gastrik ülser olan kişilerde ise helikobakter pilori eraedikasyonu yapılması ülserin tekrar oluşması ve ülsere bağlı kanamanın tekrar olmasını büyük ölçüde azalttığı artık kabul edilmiştir. Bununla beraber “test and treat” stratejisi yani test et ve tedavi et denilen kavram birçok açıklanamayan dispepsi durumlarında kullanıla gelmektedir. Bu yaklaşıma göre kişide non-invaziv testlerle helikobakter pilori varlığı öncelikle tespit edilir. En çok kullanılan ürenefes testi ve gaita antijen testleridir. Bu strateji gereksiz tedavileri ve gereksiz endoskopileri bir miktar azaltabilecektir. Son zamanlara kadar helikobakteri pylori eradikasyon tedavisinde kabul edilen süre 10 yada 14 gündür. Ancak yakın zamanda yapılan araştırmalarda daha kısa süreli tedavilerde %89 ile 95 oranında başarı gösterdiği bildirilmektedir.

Bu kısa süreli tedavilerdeki gün sayısı 1 gün ile 5 gün arasında değişmektedir. 1 günlük tedavide bizmutsubsalisilat, amoksilin, metronizol üçüde günde 4 kere verilir. Bunlarla beraber bir dozda lansoprozol verilerek bir günlük tedaviler yapılmıştır. 5 günlük tedavi içeriğinde 4 ilaç kullanılır (lansaprazol 30 mg 2×1+amoksisilin 1 gr 2×1+klaritromisin 250 mg 2×1+ metranidazol 500 mg 2×1). Çocuklarda helikobakteri pylorunda ise kısa süreli tedavi rejimleri henüz çalışma olarak yapılmış ve bir sonuca varılmış olmadığından çocuklarda yine 7 ile 14 günlük tedaviler uygulanmaya devam edilmelidir.

Mide Mikrobunun Belirtileri Nasil Olur-Mide Mikrobunun Sikayetleri

mide mikrobunun en önemli belirtisi geceleri aniden mide ağrısı ve sancısı şeklinde ortaya çıkan kramplardır.

Mide Mikrobunun Caresi Varmi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver