Mide Kelepçesi, Mide Kelepçesi Kimlere Takılır, Mide Kelepçesi Ne İşe Yarar

mide kelepçesi nedir, mide kelepçesi nedir ne işe yarar, mide kelepçesi yan etkileri, mide kelepçesinin zararları

Mide Kelepçesi Nedir? Mide Kelepçesi Kimlere Takılır? Mide Kelepçesi İle Zayıflama

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Mide kelepçesi diğer ismiyle mide bandı olarakj biliniyor. Kişinin ağır şişmanlık ve  obezite durumlarında sağlığının giderek bozulması vede  şişmanlığa bağlı başka hastalıklarında meydana çıkmasıyla kullanılan cerrahi yöntemlerden birisidir. Mide kelepçesi ile kişinin gün içersinde tükettiği bütün  besin miktarını azaltılması vede doğal olarak da kişinin zayıflaması hedeflenmektedir. Bu makalemizde mide kelepçesine deyiniyoruz…

Mide kelepçesi yani mide bandı kişiye uygulandığı zaman aslında, kişinin sağlığı açısından pek risk içermeyen, güvenli bir yöntemdir. Ancak her cerrahi uygulamada olduğu gibi mide bandı uygulamasında da belli riskler vardır. Ancak düşük riskli bir ameliyat gurubuna dâhil olduğu için hayati sorunlar ortaya çıkarmaz.

Mide kelepçesi ameliyatı kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Yani kişinin karnı açılmadan, 4 tane birer santimlik kesiler yapılır ve bu kesilerden içeri girilir mideye yerleştirilir ve midede herhangi bir kesme işlemi yapılmadan gerçekleştirilir. Mide kelepçesi taktırma ameliyat süresi genelde 30 dakika sürmektedir.

Mide kelepçesi taktırmak isteyenlerden kalp hastası, tansiyon hastası, şeker hastası, kilosu aşırı derce fazla olanlar, yaşları ilerlemiş olanlar diğer hasta gruplarına göre mide kelepçesinin risklerini görebilir. Bu sebeple bu tür hastalıkları olan kişilerin mide kelepçesi taktırması pek uygun olmayabilir.

Mide bandı ameliyatı olmak için yaş şartına baktığımızda 18 ila 65 yaş arasını görürken, Amerika’da bu yaş sınırının 12 yaşa indiğini görebiliyoruz. Mide bandı ameliyatından sonraki 18 ay içersinde kilonuzun yüzde 60ını vermiş olma ihtimaliniz yüksek.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver