Mide Kanaması, Mide Kanaması Nasıl Durdurulur, Mide Kanaması Nasıl Geçirilir

mide kanaması nasıl tedavi edilir, mide kanaması tedavi yolları, mide kanaması yöntemleri, mide kanamasının tedavisi

Mide kanaması tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan mide kanaması korkutucu sonuçlara neden olabileceği için, mide kanamasından şüphe edildiği anda ihmal edilmeden hastaneye başvurulması gerekir. Tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlık olan mide kanaması; kanlı kusma, kanlı kötü kokan ve yapışkan dışkı, makattan kan gelmesi, halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler verir. Mide kanamasının kesin tanısı endoskopi ile mümkündür. Bu belirtileri hissettiğiniz an doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

 

Mide kanamasına nedeni ise genellikle ülserdir. Ülser hastası olan kişiler tedavi görmezse,  ülser daha da ilerleyerek mide kanamasına yol açar. Ayrıca kuvvetli ağrı kesicilerin kullanılması, aşırı aspirin kullanılması ve alkol tüketimin fazla olması da mide kanamasına neden olan etkenlerdir.

Mide kanamasına neden olan bir başka neden ise, mide asidinin artmasıdır. Özellikle ameliyat geçiren kişiler, ameliyat sonrası streslenir ise mide asidi artarak mideye zarar verir ve kanamaya yol açar.

 

Mide kanamasının tedavisi

 

Uzman hekimler tarafından hastanede tedavi edilmesi gerekir. Hekimler önce kanamanın nedenini araştırır. Kanamanın nedeni tespit edildiği an kanayan bölgeye kanamanın durması için müdahale edilir. İlaç ve sıvı tedavisi ile kanama kontrol altına alınır. Kanamanın durması sonucu hekim tarafından bazı ilaçların kullanılması önerilir. Bu ilaçlar olası bir kanamayı engellemek içindir. Ayrıca kanamanın nedenine bağlı tedavi yöntemleri de başlatılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver