Mide Ekşimesinin Nedenleri-Mide Neden Ekşir-Mide Ekşimesine Bitkisel Çözüm Hakkında Bilgi

Aşağıda Mide Ekşimesinin Nedenleri-Mide Neden Ekşir-Mide Ekşimesine Bitkisel Çözüm ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide Ekşimesinin Nedenleri-Mide Neden Ekşir-Mide Ekşimesine Bitkisel Çözüm

Mide ekşimesi halk arasında kullanılan bir terimdir. Midenin ekşimesinin gerek beslenmemize gerekse mideden etkilenen diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarına doğrudan veya dolaylı olarak etkisi bulunmaktadır. Şimdi mide neden ekşir sorusuna yanıt verelim ve mide ekşimesinin olası nedenleri ve sebepleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra mide ekşimesine bitkisel çözüm yolları hakkında bilgiler verelim.

Mide ile özofagus kısmını ayıran kısım sıkıca kapandığında mide ekşimesi olayı gerçekleşir. Yenilen yemeğin sindirilmesi ve mideye ulaşıp rahatlaması için izin süresi gerekecektir bu süre geçmeden mide ekşimesi başlar. Bu daralma aşırı olduğunda yanlış zamanda meydana geldiğinde reflü asidi salgılanır. Mide yanması ve ekşimesi riskini artıran bazı durumlar şunlardır:

Hiyatus Hernisi (Midenin bir kısmının göğüs kafesine çıkması): Normalde mide ve göğüs arasında kapak görevi gören LES, büyük bir kan baskısıyla diyaframdan ayrı tutmaya yardımcı olur. Hiatal herni durumunda ise, midenin bir kısmı göğüs içine ve diyaframa geçer üzerinde çıkıntı oluşturur. Bu asit aslında göğüs içine çekilmesine nedne olur. Her an bir hiatal herni olabilir ve kronik asit reflü belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Gebelik: Gebeliğin ilk üç aylık döneminde hormonal değişiklikler dinlenen ve normal olan LESi zayıflatır. Ancak gebeliğin geç dönemlerinde, basınç büyük bir sorundur. Hamilelik sırasında bir kadının karnından basınç gelmesi kendi doğru pozisyonuna engel olmak için yeterli olabilir. Bu yanlış yön ilerlemesi midedeki gıdaları zorlar ve asit reflüsüne yol açar LESe zarar verir.

Zayıflamış Kapakçık: Gastroözofageal reflü hastalığı 4 kişiden birinde mide-göğüs arasındaki kapağı zayıflatır. Bir hafta içinde iki veya daha fazla mide ekşimesi nöbeti görülür. Böylece reflü olasılığı da artar ve daha sık görülür. Kaslarda zayıflık başlar, bu durum yaşlı insanlarda daha sık görülür. Genellikle obezite ile ilişkili bir durumdur. Şişman ve obez kişilerde kapakçık zayıflar.

Yavaş Sindirim: Kronik mide ekşimesi az da olsa gastrik boşalmanın gecikmesine neden olur. Sindirimi yavaşlatır. Mide doğru yönde boşalmaz, boşaltım sistemi tersine dönebilir. Böylece reflü yemeklerin geri gelmesi oluşur. Mide ekşimesi şeker hastası kişilerde daha yaygın olarak görülür. Kan şekeri çok uzun süre yüksek olduğunda, sindirim sistemi yoluyla hareket eden gıdalar sinirlere zarar verebilir, diyabet ortaya çıkabilir.

Şişmanlık: Çok hızlı yemek yeme, yanlış ve yağlı gıdalar tüketme ve gazlı içecekler reflüyü teşvik eder. Ağıza küçük miktarda lokmalar alınmalı ve iyice çiğnenmelidir. Mide tıka basa doldurulmamalıdır, karnın şişmesi baskı uygular mide ekşimesi başlar. Obez kişilerin kilo vermesi gereklidir böylece reflü de azalarak sona erer.

Mide Ekşimesine Bitkisel Çözüm

Nedenleri çok çeşitli olan bir rahatsızlıktır. Hastanın midesinde yanma ile birlikte ekşime de vardır. Ağzına ekşi ve yakıcı bir sıvı dolar. Bu belirtiler aç veya tok karnına görülebilir. Ağır yemekler, bozulmuş yiyecekler, mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, mide ekşimesine neden olabilir. Tedavinin ilk şartı, hastalığı doğuran nedeni bulmaktır. Doktora gitmek gerekir. Mide ekşimesinden şikayet edenlerin, yemeklerini gayet iyi çiğnemeleri, biberli, baharatlı, ekşili, salamura yapılmış gıdaları terk etmeleri gerekir. Tedavi için aşağıdaki reçeteler de kullanılır.

Tedavi için gerekli malzeme : Karbonat, su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı soğuk suya 1 kahve kaşığı karbonat konup, iyice karıştırıldıktan

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver