Mezopotamya Nedir Neresidir Nereye Denir Hakkında Bilgi

Mezopotamya Nedir Neresidir Nereye Denir

Mezopotamya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mezopotamya Nedir, Mezopotamya Ne Anlama Gelir, Mezopotamya Ne Demektir, Mezopotamya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mezopotamya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mezopotamya Anlamı

Batı Asya’da Dicle ile Fırat ırmakları arasındaki bölgeye verilen ad. Yunanca “ırmaklar arasındaki ülke” anlamına gelir. Mezopotamya, güneyde iki ırmağın birbirine en yakın olduğu Bağdat yakınlarından, kuzeyde Güneydoğu Torosların eteğine kadar olan bölgeyi kapsar. Büyük bölümü bugünkü Irak sınırları içinde kalan bölge, tarih boyunca birçok uygarlığın beşiği olmuştur. Bilim adamlarının yaptıkları çalışmalarda, Mezopotamya’da günümüzden 12 000 yıl öncesine kadar yerleşim yeri bulunduğunu gösteren buluntulara rastlanmıştır.

Bölgedeki elverişli yaşam koşulları, tarih boyunca Mezopotamya bölgesi içinde birçok uygarlığın yerleşmesine olanak sağlamıştır. Bölgede en çok iz bırakan uygarlıklar; Sümer, Akad ve Babil uygarlıklarıdır. Sümerlerin yaşadığı M.Ö. 3000 yıllarında yazının icat edilmesi ve avcı-toplayıcı kültürden yerleşik kültüre geçiş, Mezopotamya bölgesinde gerçekleşen önemli tarihsel olaylardır. Mezopotamya, M.Ö. 2. yüzyılda Part İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. Bu dönemde, kültürel açıdan büyük bir gerilemenin içine giren Mezopotamya, daha sonra M.S. 7. yüzyılda Müslüman Arapların eline geçti ve bugünkü siyasal yapısını kazandı.

Konu ile ilgili aramalar: Mezopotamya Nedir Mezopotamya ödev ara Mezopotamya kelime anlamı Mezopotamya sözlükte ara Mezopotamya ansiklopedi bilgi bankası ara Mezopotamya ne demek Mezopotamya neye denir

Mezopotamya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver