Mezhep Nedir Hakkında Bilgi

Mezhep Nedir

Mezhep anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mezhep Nedir, Mezhep Ne Anlama Gelir, Mezhep Ne Demektir, Mezhep Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mezhep ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mezhep Anlamı

Bir dinin birbirinden farklı kolları. Özellikle genişleyip birçok toplumları içine alan dinler, değişik etkenlerle mezheplere bölünürler. İslâmlıkta ilk bölünme belirtileri siyasî nedenlerle ortaya çıktı ve Peygamber’in ölümünden sonra, onun yerini alacak halifenin seçilmesiyle başladı. Üçüncü Halife Osman’ın öldürülmesinden sonra da savaşa dönüştü. Bu savaşta Müslümanlar, Şiîler ve Sünnîler olmak üzere iki kola bölündü. Arkasından Şiîlerden Haricîler kolu ayrıldı. Müslümanlık genişleyip yayıldıkça uygarlıkları, felsefeleri, inançları, gelenek ve görenekleri çok değişik toplulukları içine aldı. Yeni din, ne denli tutucu davranırsa davransın, bunların etkilerinden kurtulamazdı. Bu nedenle, özellikle Şiîlik, bölgesel inançlar ve kültürlerle karışarak dallanıp budaklandı. Müslümanlığın temel ilkelerini içeren Kuran’da yer yer akılla bağdaşamayan hükümler, anlatımları değişik yorumlara elverişli ayetler vardır. İslâm din bilginleri, bunlar üzerinde değişik yorumlar yaptılar, Kuran’ı yorumlayan ve bir bakıma tamamlayan hadislerin derlenip bir araya getirilmesi ve yazılması çok gecikmişti. Siyasî, düşünsel, toplumsal akımlar, kendi görüşleri doğrultusunda hadisler uyduruyor ya da kimi hadislerin anlatımlarını değiştiriyorlardı. Bu işi kişisel çıkarları için bile yapanlar vardı. Bu durumda, doğru olanı ayırmada ve elde edilen sonuçları değerlendirmede görüş ayrılıkları oldu. Böylece, bellibaşlı dört Sünnî mezhep ile Matüridîlik, Eşarîlik, Cebrîlik, Kaderîlik vb. gibi, birbirine karşıt ya da koşut, birçok mezhep türedi. Savaşlarla ele geçirilen ülkelerden akan servet, Arap dünyasında bilim ve felsefe hareketlerine yol açtı. Bu akımlar da bir yandan mezhepleri etkilerken, öbür yandan yüzlerce tarikattan oluşan tasavvufun doğup gelişmesine neden oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Mezhep Nedir Mezhep ödev ara Mezhep kelime anlamı Mezhep sözlükte ara Mezhep ansiklopedi bilgi bankası ara Mezhep ne demek Mezhep neye denir

Mezhep ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver