Meyan Kökü Faydaları-Meyan Kökünün Kullanımı ve Yararları Hakkında Bilgi

Aşağıda Meyan Kökü Faydaları-Meyan Kökünün Kullanımı ve Yararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Meyan Kökü Faydaları-Meyan Kökünün Kullanımı ve Yararları

 

Meyan Kökü Faydaları-Meyan Kökünün Kullanımı ve Yararları

Meyan Kökü Faydaları-Meyan Kökünün Kullanımı ve Yararları

Meyan kökü, büyük olasılıkla tüm şifa bitkileri arasında sağlığa faydaları en açık ve net bir biçimde bilinen bitkilerden birisidir. Meyan kökü, özellikle astım, atlet ayağı, kellik, vücut kokusu, bursit, pamukçuk, kronik yorgunluk, depresyon, soğuk algınlığı ve grip, öksürür, kepek, amfizem, dişeti iltihabı ve diş çürümesi, gut, mide ekşimesi, HIV, viral enfeksiyonlar da dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta, mantar enfeksiyonlarında, ülserin bitkisel tedavisinde, karaciğer sorunlarında, Lyme hastalığında, menopozda, sedef hastalığı, zona, boğaz ağrısı, tendinit, tüberküloz, ülser, mantar enfeksiyonları, prostat büyümesi ve artrit tedavisinde bitkisel çözüm amacıyla kullanılmaktadır. Bu saydığımız hastalıkların hepsini iyileştirici etkisi olan meyan kökü, başlı başına bir mucizedir.

Meyan kökü, birçok anti-depresan bileşikler içermekte olup, depresyona bitkisel çözüm amacıyla kullanılan sarı kantaron otuna rakip olabilecek yegane bitkidir.  Bitkisel ilaç olarak kullanımının yanında hazımı düzenlemesi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle kilo vermede de kullanılmaktadır

Meyan kökü içerisinde potansiyel iyileştirici etkisi olan Yüzlerce çeşit flavonoid bulunmaktadır. Kadınlarda görülen östrojen hormonu dengesizliklerini de tedavi edebilen meyan kökü, stres bozukluğunun temel nedenlerinden birisi olan adrenalin salgısındaki dengesizlikleri de tedavi eder.   Mide asidi, gastrit ve mide ekşimesi, reflü gibi sorunları bulunan kişilerin, mide asidi seviyesini düşürücü etkisi olan meyan kökünden azami derecede faydalanmaları gerekir. Ayrıca ödem atıcı, müshil etkisi ile kabızlığa ve hazımsızlığa doğal yoldan tedavi seçeneği sunmaktadır.

Meyan kökü, sindirim yollarında tahriş, iltihap ve mide spazmı için de kullanılabilir. Karaciğer üzerindeki olumlu etkileri sayesinde, safra akışını arttırır ve kolesterol seviyesini düşürür.

Meyan kökü ayrıca, vücudun virüslerle mücadelesini de destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.   Aynı zamanda, güçlü antioksidan olan meyan kökü, doğal östrojen etkisi nedeniyle menopoz döneminde kadınlarda görülen ateş basmaları gibi şikayetleri hafifletir.  İçerdiği Glisirhizinik asit nedeniyle mikropların üremesine engel olarak grip, nezle gibi viral hastalıklar ile bir çok bakteriyel hastalıkla mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirir.

Meyan kökü öksürük ve balgama karşı doğal şurup olarak kullanılabilir. Solunum sistemindeki tahriş ve iltihabı da azaltarak,   rahatsız edici öksürük nöbetlerini yatıştırıcı etki yapar. Aynı zamanda etkili bir  balgam söktürücü olan meyan kökü, astım ve göğüs enfeksiyonlarının bitkisel tedavisinde de kullanılır.

Meyan kökü doğal aspirin   etkisine sahip olup yüksek ateş ve baş ağrısı sorunlarda ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olur. Anti-alerjik etkisi ile saman nezlesi, alerjik rinit, konjonktivit ve bronşiyal astım için çok yararlıdır. Böbreküstü bezlerini uyaran, meyan kökü, strese karşı vücut direncini artırma yeteneğine sahiptir. Kişiler kendilerini yorgun ve hasta hissettiklerinde, ameliyat sonrası dönemde, hastalık sonrası nekahet dönemi sırasında, fiziksel ve duygusal stres zamanlarında meyan kökü tüketilmelidir.

Alerjik Öksürüğe Kesin Çözüm: Meyan kökü

Boğaz yollarını yumuşatan ve gevşeten meyan kökü, burun tıkanıklığını açar, alerjik maddelerin neden olduğu gece öksürüğü nöbetlerini keser, şiddetli öksürük neticesinde oluşan göğüs ağrılarını hafifletir.  Bu bitki aynı zamanda, solunum sistemi hastalıklarına ve boğazda aşırı derecede mukus üretimine neden olan virüsleri de yok eder

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji semptomları azaltmak için meyan kökü kullanabilirsiniz. Meyan kökü içerisinde bol miktarda bulunan Glisirhizinik asit  aynı zamanda Kortizon üretimini teşvik ederek kronik yorgunluk ve fibriyomiyalji rahatsızlıklarına doğal tedavi seçeneği sunar.

 

Hepatit doğal tedavisi için de kullanılan Meyan kökü, karaciğeri korur ve hem de karaciğerin hastalıklar sonrasında iyileşme sürecini hızlandırır.  Meyan kökünün anti-inflamatuar özellikleri de vardır. Özellikle hepatite ve karaciğer iltihaplanmalarının doğal yollardan tedavisi için önerilmektedir. Hepatit virüsüne iyi gelen bitkiler arasında meyan kökü haricinde hem virüsle savaşan hem de içerdiği antioksidan bileşiklerle karaciğeri güçlendiren başka bir bitki sanırım yoktur.

Adet düzensizlikleri için de meyan kökü şerbeti içmenizi öneriyoruz. Meyan kökü, kadınlarda adet gecikmesi ve adet düzensizliği haricinde vücuttan ödem atmak, adet öncesi sancıları ve meme hassasiyetini gidermek, gibi etkileri vardır. Hafif ösrojenik etkileri olan meyan kökü, özellikle menopoz şikâyetlerine de iyi gelici ve menapoz dönemi ateş basmalarını hafifletici etkileri vardır. Bu dönemde görülen vajina kuruluğuna da iyi gelmektedir.  

Son dönemlerde meyan kökü üzerinde yapılan çalışmalar, kötü kolesterolün (LDL) kalp ve damarlarda meydana getirdiği hasarları sınırlandırdığı ve damar tıkanıklıklarına neden olan plak oluşumunu engellediği ortaya çıkmıştır. Günlük 2 bardak meyan kökü şerbeti içerek kalp sağlığınızı koruyabilmeniz mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver