Mevsimsel Alerjik Rinit

Etiketler: mevsimsel alerjik rinit, ev akarları alerjisi, alerjisi, ilaç alerjisi tedavisi, alerji, alerjisi, alerjik tedavisi, çocuk alerji uzmanı, alerji nasıl tedavi edilir, mevsimsel alerji, alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar, alerji için bitkisel çözüm, alerjik rinit nedir, alerji bitkisel tedavi, alerji bitkisel tedavi, toza karşı alerji, ev akarları alerjisi, ev tozu alerjisi, gıda alerjisi, alerjik, çocuklarda alerji tedavisi, besin alerjisi, kronik alerji, alerji uzmanı İstanbul, alerjik rinit belirtileri, alerjik rinit tedavisi, alerji tedavisi bitkisel, çoçuklarda alerji, alerjik hapşırma, alerjik hapşırma, alerji aşı tedavisi, gıdaalerjisi tedavisi, gıda alerjisi tedavisi, gıda alerjisi tedavisi, alerjinin bitkisel tedavisi, ev tozu alerjisi tedavisi,

Mevsimsel Alerjik Rinit Rinit Burun İçini Döşeyen Mukozanın Bir Enflamasyonudur. Bu Enflamasyona Neden Olan Alerjik Bir Faktörse Alerjik Rrinit Olarak İsimlendirilir. Alerjik Rinitin Mevsimsel Olarak Görülen Tipine de Mevsimsel Alerjik Rinit Adı Verilir. 

 

Mevsimsel Alerjik Rinit

Sponsorlu Bağlantılar

Halk arasında bahar nezlesi olarak ta isimlendirilen mevsimsel alerjik rinit özellikle sabah saatlerinde artan burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, gözlerde kızarma, sulanma ve kaşıntı, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle karşımıza gelir. Belirtiler ilkbahar, yaz ve / veya sonbahar başında ortaya çıkar. Bunlara genellikle ağaç, çimen veya ot polenlerine veya havadaki küf sporlarına karşı alerjik duyarlılık neden olur.

Duyarlı bir kişi, çiçek tozu (polen) gibi bir alerjeni (alerjiye neden olan madde) nefesle aldığında vücudun savunma sistemi alerjene karşı anormal bir reaksiyon gösterir. Alerjen burun mukozasındaki bazı hücreleri uyararak, bunların histamin (alerji belirtilerini ortaya çıkaran madde) ve diğer kimyasal maddeleri salgılamasına neden olur. Histamin, burundaki küçük kan damarlarını genişletir ve sıvılar çevre dokuya sızarak burun akıntısı, kaşıntı, şişlik ve diğer alerjişikayetlerine neden olur.

Yukarıda belirtilen şikayetleri olan bir kişinin öncelikle yapması gereken bir Kulak Burun Boğaz hekimine başvurmaktır. Hekiminiz şikayetlerinizi dinledikten sonra sizi muayene edecek ve gerekirse kuşkulanılan alerjenin deriye küçük miktarda verildiği deri testi uygulayacaktır. Deri testi tanı koymanın en kolay, duyarlı ve en ekonomik yoludur.

Alerjik rinit  ailesel olarak geçebileceği gibi çevresel etkenlerde ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bahar aylarında doğan bebeklerde diğer aylarda doğan bebeklere göre daha sık ortaya çıkar.

Alerjik rinit tekrarlayan boğaz ve kulak enfeksiyonları, sinüzit, baş ağrısı, yorgunluk, uyku düzeninde bozulma ve okul başarısında bozulmaya neden olabilir. Alerjik rinit tedavisi bu problemlerin çoğunu ortadan kaldırabilir veya hafifletebilir.

Alerjik rinit tedavisinde birinci aşama alerjiye neden olan alerjenden uzak durmaktır. İkinci aşama ise doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmak, gerekirse aşı tedavisidir.

Mevsimsel alerjik rinit şikayetleriniz varsa aşağıdaki kurallara uymalısınız;

Geceleri polenlerin ve küflerin evinize girmesini önlemek için pencerenizi kapalı tutun, bunun yerine havayı temizleyen, soğutan ve kurutan klimalar kullanınız.
Polenlerin ortamda en fazla bulundukları sabahın erken saatlerinde (saat 5:00- 10:00) aktivitelerinizi azaltınız.
Yolculuk sırasında arabanızın camlarını kapalı tutunuz.
Polen ve nemin yüksek olduğunun bildirildiği günlerde kapalı yerde kalmaya çalışınız.
Sahil veya deniz kenarları gibi polenlerin en yoğun olduğu yerler yerine polenin daha az olduğu yerlerde tatil yapınız.
Çimen biçmeyiniz veya yeni biçilmiş çimenlerin yanında durmayınız.
Çarşafları yada giysilerinizi kurutmak için dışarı asmayınız.
Küfe karşı alerjiniz varsa ev içinde fazla bitki yetiştirmeyiniz veya bunları fazla sulamayınız.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver