Mevali Nedir Hakkında Bilgi

Mevali Nedir

Mevali anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mevali Nedir, Mevali Ne Anlama Gelir, Mevali Ne Demektir, Mevali Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mevali ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mevali Anlamı

Emevîler zamanında Müslüman olan, fakat Arap aslından olmayanlara Arapların verdiği ad. Bu gibi kimseler kişisel özgürlüklerine sahip olurlar; fakat tam bir vatandaşlık hukukundan yararlanamazlardı. İlk zamanlar orduya da kabul edilmezlerdi, daha sonraları bu usul kaldırıldıysa da, orduya kabul edilen bu gibi kimseler ancak yaya olarak savaşabilirlerdi. Atlı olarak savaşa gitmek, yalnız Arap asıllı Müslüman askerlerin hakkıydı. Bu usul ise Orta Çağ’da şövalyeler ile onların yaya olan at uşaklarının ilişkilerini andırmaktadır.

Emevî Halifeliği zamanında sırf hazine çıkarları için bu gibi kimselerden, Müslüman oldukları hâlde, cizye alınmakta devam edildi. Bu yüzden yeni Müslüman olan İranlı, Türk gibi unsurlar arasında Emevî düşmanlığının yanı sıra, Emevî Halifeliği’ne düşman olan mezhepler de yaygınlaştı (Şiîlik ve Haricîlik gibi). Emevîlere düşman olan, onlarla mücadele eden bu mezhep ve siyasî gruplar, Mevalilere tam bir eşitlik vaat ederek onları kendi saflarına çekmeye çalıştılar. Özellikle Haricîler ve Şiîler, bu konuda tam bir başarı kazandılar. Yeni Müslüman olan İranlılar, Şiî mezhebini kabul ederek Emevîlerin düşmanları yanında yer aldılar. Bu da Emevî Halifeliği’nin yıkılmasında en büyük etkenlerden biri oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Mevali Nedir Mevali ödev ara Mevali kelime anlamı Mevali sözlükte ara Mevali ansiklopedi bilgi bankası ara Mevali ne demek Mevali neye denir

Mevali ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver