Metro Nedir Hakkında Bilgi

Metro Nedir

Metro anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Metro Nedir, Metro Ne Anlama Gelir, Metro Ne Demektir, Metro Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Metro ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Metro Anlamı

Büyük kentlerde, semtler arasında toplu yolcu taşımacılığı için düzenlenmiş yeraltı demiryolu ve bu yolda çalışan taşıt. Günümüzde otuz kadar büyük kentte metro vardır. Metro hatlarında çalışan trenlerde vagonlar, iki pist üzerinde hareket eden dört tekerlekli bojiden oluşur. Pistler, beton, çelik ya da ağaçtan yapılarak, normal raylarla donatılmıştır. Taşıyıcı tekerleklere birer güvenlik eklenmiştir. Eskiden tekerlekler madenden yapılırken, günümüzde daha pratik olduğundan lastikten yapılmaktadır. Lastik tekerlekler, yeraltındaki gürültüyü de ortadan kaldırdıklarından maden tekerleklere tercih edilmektedir.

İlk metro, 1863 yılında Londra’da kuruldu; uzunluğu 6,4 km idi. Londra metrosu önceleri buhar gücüyle çalışıyordu. 1890′da dünyanın elektrikle işleyen ilk metro şebekesine dönüştürüldü. Londra metrosunun uzunluğu, günümüzde 405 km’yi bulmuştur. Yedi hattan oluşan Londra metro sisteminin 144 km’lik kısmı yer altındadır. Londra metro sisteminde 277 işletme istasyonu, hatlar arasında 43 kavşak istasyonu ve 30 bağlantı istasyonu vardır. Zemin çok sağlam olmadığından tüneller, ortalama 21 m. derinlikte inşa edilmiştir. En derin metroysa 66 m.dir. Paris’te ilk metro, 1900 yılında hizmete girdi. Bugün, hatların uzunluğu 169 km’yi bulmaktadır. Hatlarda 344 durak vardır.

Berlin metrosu 1902′de, Madrid metrosu 1919′da, Moskova metrosu 1935′te işletmeye açıldı. Stockholm, Roma, Atina, Barcelona, Budapeşte, Glasgow, Hamburg, Kiev, Leningrad, Lizbon, Viyana, Oslo, New York, Chicago, Philadelphia, San Francisco gibi kentlerde metro vardır. Türkiye’de tek metro, 1875′te işletmeye açılan İstanbul’daki “Tünel”dir. Yapımı devam eden İstanbul Metrosu’nun bazı bölümleri işletmeye açılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Metro Nedir Metro ödev ara Metro kelime anlamı Metro sözlükte ara Metro ansiklopedi bilgi bankası ara Metro ne demek Metro neye denir

Metro ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver