Metrik Uzay Nedir Hakkında Bilgi

Metrik Uzay Nedir

Metrik Uzay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Metrik Uzay Nedir, Metrik Uzay Ne Anlama Gelir, Metrik Uzay Ne Demektir, Metrik Uzay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Metrik Uzay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Metrik Uzay Anlamı

Üzerinde bir uzaklık fonksiyonu (metrik) tanımlanmış vektör uzayı. Uzaklık fonksiyonu, bir vektör uzayının kendisiyle kartezyen çarpımından eksi olmayan gerçel sayılar kümesine tanımlanır ve şu özellikleri sağlar:

1) x ve y gibi iki vektör arasındaki uzaklığın sıfır olması için gerek ve yeter koşul, bu iki vektörün eşit olmasıdır;
2) x’in y’ye uzaklığı, y’nin x’e uzaklığına eşittir;
3) uzaklık fonksiyonu, üçgen eşitsizliğini (|x-y| ² |x|+|xy|) sağlar.

Örneğin iki gerçel sayıya, bunların farkının mutlak değerini karşı getiren fonksiyon, bir uzaklık fonksiyonudur. Dolayısıyla gerçel sayılar kümesi, bu uzaklık fonksiyonuna göre bir metrik uzaydır.

Konu ile ilgili aramalar: Metrik Uzay Nedir Metrik Uzay ödev ara Metrik Uzay kelime anlamı Metrik Uzay sözlükte ara Metrik Uzay ansiklopedi bilgi bankası ara Metrik Uzay ne demek Metrik Uzay neye denir

Metrik Uzay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver