Methiye Nedir Hakkında Bilgi

Methiye Nedir

Methiye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Methiye Nedir, Methiye Ne Anlama Gelir, Methiye Ne Demektir, Methiye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Methiye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Methiye Anlamı

Divan edebiyatı döneminde birini övmek için yazılan şiirlere verilen ad. Övülmek istenen kimsenin beğeneceği bir anlatımla yazılırdı. Methiyeler, her vezinle, her kafiye düzeniyle yazılabildiği gibi nesir şeklinde de yazılırdı. Şairlerin övünmek için yazdığı methiyelere “fahriye” denir. İran’da Sasani hükümdarları, Gazne sultanları, Cahiliye çağında Araplar, methiye yazma geleneğini, saraylara aldıkları şairlere, yaptıkları işleri ve kendilerini övdürerek devam ettirdiler. Divan edebiyatında methiyecilik resmî bir görev değildi; yalnız, padişahlara yaranmak ve “caize” denen bağışları almak için methiye yazan şairler vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Methiye Nedir Methiye ödev ara Methiye kelime anlamı Methiye sözlükte ara Methiye ansiklopedi bilgi bankası ara Methiye ne demek Methiye neye denir

Methiye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver