Meteroloji Nedir Hakkında Bilgi

Meteroloji Nedir

Meteroloji anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Meteroloji Nedir, Meteroloji Ne Anlama Gelir, Meteroloji Ne Demektir, Meteroloji Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Meteroloji ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Meteroloji Anlamı

Atmosferin alt katmanlarındaki hava hareketleriyle bu hareketlere yol açan nedenlerin araştırılmasını, hava ve iklim koşullarına ilişkin çözümlemelerin yapılarak tahminlerde bulunulmasını konu eden bilim dalı.

Hava durumu belirli bir bölgede kısa bir zaman aralığında, iklimse daha uzun bir zaman aralığında egemen olan atmosfer koşullarıdır.

Meteoroloji, atmosferin alt katmanlarının bileşiminin, yapısının ve davranışının anlaşılmasını ve kısa dönemli hava durumu ve uzun dönemli iklim tahminlerinin yapılmasını amaçlar.

Hava durumu, uygarlıkların ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte insanların başlıca ilgi konularından biri olmuştur. Meteorolojiye ilişkin ilk sistemli çalışmalar Aristoteles’in (M.Ö. 384-322) ünlü Meteorologika adlı yapıtıyla öğrencisi Theophrastos’un rüzgârlar ve hava durumuna ilişkin belirtiler üzerine yazılarıdır. Bunu izleyen 2000 yıl boyunca meteoroloji alanında pek bir ilerleme olmadı. On yedinci yüzyılda termometreyle barometrenin keşfi ve Boyle yasasının ortaya konması meteoroloji açısında çok önemli gelişmeler oldu. Yirminci yüzyılın başlarından itibaren, gözlem ve ölçüm aygıtlarıyla donatılmış balonlarla atmosferin üst katmanlarının incelenmesine geçildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da aynı amaçlarla roketler, uçaklar ve meteoroloji uyduları kullanıma girdi.

Konu ile ilgili aramalar: Meteroloji Nedir Meteroloji ödev ara Meteroloji kelime anlamı Meteroloji sözlükte ara Meteroloji ansiklopedi bilgi bankası ara Meteroloji ne demek Meteroloji neye denir

Meteroloji ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver