Metan Nedir Hakkında Bilgi

Metan Nedir

Metan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Metan Nedir, Metan Ne Anlama Gelir, Metan Ne Demektir, Metan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Metan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Metan Anlamı

Alkanların en basiti olan renksiz, kokusuz gaz (CH4). Lâğım ve bataklıklarda, organik maddelerin bozunma ürünü olarak oluşur. Bu nedenle bataklık gazı adıyla da bilinir. Kömür ocaklarında grizu patlamasına yol açan gaz, metandır. Doğal gaz, hemen tümüyle metandan oluşur. Yapay yakıtlar olan havagazı ve sugazında da bulunur. Petrolün arıtımı sırasında ve taşkömürünün ayrımsal damıtımında bir miktar metan açığa çıkar. Metan -161°C’ta sıvılaşıp -183°C’ta katılaşır. Suda çözünmez. Havada soluk mavi bir alevle yanar. Amonyak sentezi için gerekli hidrojen kaynağı olarak başlıca metan kullanılır. Ayrıca yakıt olarak, karbon siyahı elde etmede ve birçok kimyasal sentezde de metandan yararlanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Metan Nedir Metan ödev ara Metan kelime anlamı Metan sözlükte ara Metan ansiklopedi bilgi bankası ara Metan ne demek Metan neye denir

Metan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver