Metabolizma Nedir Hakkında Bilgi

Metabolizma Nedir

Metabolizma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Metabolizma Nedir, Metabolizma Ne Anlama Gelir, Metabolizma Ne Demektir, Metabolizma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Metabolizma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Metabolizma Anlamı

Canlılarda büyüme, gelişme ve çoğalma için gerekli hücresel olayları kapsayan, hücreyle dış ortam arasındaki madde ve enerji alış verişini düzenleyen ve besin maddelerinin enerji elde etmek üzere kullanılmasını sağlayan kimyasal tepkimelerin tümüne verilen ad.

Bu tepkimeler iki grupta incelenebilir: Enerji kullanarak basit moleküllerden karmaşık yapılı moleküllerin yapılmasını sağlayan anabolizma (yapım) tepkimeleri ve büyük moleküllerin basit moleküllere parçalanışıyla kimyasal enerjinin açığa çıktığı katabolizma (yıkım) tepkimeleri.

Beslenme bozuklukları, karaciğer ve böbrek hastalıklarıyla çeşitli genetik bozukluklar bazı metabolizma süreçlerinin aksamasına neden olarak metabolizma hastalıkları olarak bilenen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Metabolizma hastalığı olarak nitelendirilen bozukluklar genellikle kalıtsaldır. Bunlardan başlıcaları şeker hastalığı, gut ve glikojen depo hastalığıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Metabolizma Nedir Metabolizma ödev ara Metabolizma kelime anlamı Metabolizma sözlükte ara Metabolizma ansiklopedi bilgi bankası ara Metabolizma ne demek Metabolizma neye denir

Metabolizma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver