Mesir Macunu Nedir Yararları Hakkında Bilgi

Mesir Macunu Nedir Yararları

Mesir Macunu Nedir Yararları Mesir Macunu içinde ne vardır
Mesir Macunu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mesir Macunu Nedir, Mesir Macunu Ne Anlama Gelir, Mesir Macunu Ne Demektir, Mesir Macunu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mesir Macunu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mesir Macunu Anlamı

Aralarında zencefil, karanfil, kişniş, safran ve tarçın gibi baharatların ve şekerin bulunduğu 41 çeşit maddeden yapılan bir tür macun. Mesir macununun yiyen kişiye güç verdiğine ve birçok hastalığa da iyi geldiğine inanılır.

Türkiye’nin Manisa ilinde her yıl 22 Martta düzenlenen Mesir Bayramı’nda Sultan Camisi’nin üzerinden halka mesir macunu dağıtılır. 1926 yılında bu uygulamaya son verilmişse de, 1952′de yeniden başlatılmıştır. Bu gelenek Orta Doğu’da yaygın olmakla birlikte çok eski çağlardan beri sürdürülmektedir. Türkiye’de bu gelenek 16. yüzyılda başladığı kabul edilmektedir.

Bir rivayete göre, Yavuz Sultan Selim’in karısı ve Kanunî Sultan Süleyman’ın annesi olan Hafsa Sultan’ın Manisa’da yaptırdığı külliyede hekimlik yapan Merkez Efendi hastalarına kendi hazırladığı macunu ilâç olarak verirmiş. Zamanla bu gelenek hâlini almış. Bir başka rivayete göre de mesir macunu Hafsa Sultan’ın ağır hastalığına deva olunca halka dağıtılmaya başlanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Mesir Macunu Nedir Mesir Macunu ödev ara Mesir Macunu kelime anlamı Mesir Macunu sözlükte ara Mesir Macunu ansiklopedi bilgi bankası ara Mesir Macunu ne demek Mesir Macunu neye denir

Mesir Macunu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver