Mersiye Nedir Hakkında Bilgi

Mersiye Nedir

Mersiye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mersiye Nedir, Mersiye Ne Anlama Gelir, Mersiye Ne Demektir, Mersiye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mersiye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mersiye Anlamı

Ölen birinin erdemlerini ve iyi yanlarını anarak duyulan acıyı, üzüntüyü dile getiren manzumeler. Sözcük Arapçada, Türkçe ağıt sözcüğünün tam karşılığıdır. Türk edebiyatında sayısız mersiye örneklerine rastlanır. Divan şairleri, devrin büyüklerinin ya da yakınlarının ölümü üzerine, kaside, gazel, mesnevi, terkib ve tercii bend gibi çeşitli nazım biçimlerinde mersiyeler yazmışlardır. Baki’nin, Kanunî’nin ölümü; Taşlıcalı Yahya’nın, Şehzade Mustafa’nın boğdurulması üzerine yazdıkları mersiyeler bu alanda tanınmış örnekler arasındadır. Mersiye denilince akla genellikle Ali’nin torunu Hüseyin’in Kerbelâ’da öldürülmesi olayıyla ilgili şiirler gelir. Şiî-Batınî inanca sahip şairlerin hemen hepsi bu konuda mersiye söylediği gibi, Sünnî şairlerin de konuya ilgi duydukları görülür.

Konu ile ilgili aramalar: Mersiye Nedir Mersiye ödev ara Mersiye kelime anlamı Mersiye sözlükte ara Mersiye ansiklopedi bilgi bankası ara Mersiye ne demek Mersiye neye denir

Mersiye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver